Gå till Meny och Kort om kommande

Välkommen till
Folkmusikhuset i Stockholm (Skeppis)

Härlig danssal ligger för dina fötter. Folkmusik med tonvikt på polskor och gammaldans. Dansa, spela eller bara njut ...
Dansinstruktion, låtstuga, visstuga, barndans mm. Rökfritt fik.

3.jpg

På söndagskvällarna hjälps vi alla åt för att få en trivsam verksamhet och tack vare detta är det fri entré och billigt att fika. Det behövs många frivilliga händer, bl a i fiket. Till fredagsdanserna engagerar vi duktiga spelmän och tar entréavgift.

* OBS! Du kan betala med Swish hos oss, nummer: 123 386 27 52

Vi håller till på Skeppsholmens Folkhögskola
Slupskjulsvägen 12, 111 49 STOCKHOLM

Fredag 13 december
Fredagsfik, kassan öppnas kl 18
20 Luciatåg
-24 Dans till midnatt

Söndag 15 december
Fikagrupp 4
16.30 Låtstuga för Nyckelharpa (nybörjare)
16.45 Friarlekar & pardanser för barnfamiljer & ungdomar med Kerstin W
17 Låtstuga för mandolin
18 Dansinstruktion: Frammes (Gammalpolska) med Elisabeth & Bosse
18 Låtutlärning: Johan Nordling
19 Dansinstruktion: Gammelpolska från Föllinge med Elisabeth & Bosse
19 Polskeakut för nybörjare
19 Visstuga med Stefan & Cecilia
20 Dans till spellista
Första halvtimmen kl 20 kan förbokas av studiegrupper eller långväga gäster.
Ring/messa Buffalo >>>   Övriga tider... först till kvarn gäller.

<<< Kommande veckor

Fredag 20 december
19 Julvisstuga med Monica Söderberg

Söndag 22 december
Fikagrupp 5
16.30 Låtstuga för Nyckelharpa (nybörjare)
18 Dansinstruktion: Polka med stöt med Ulrika & Steinar
18 Låtutlärning: Eva Elmstedt Frisk, Västmanlandslåtar
19 Dansinstruktion: Parhalling med Ulrika & Steinar
19 Polskeakut för nybörjare
19 Visstuga: Tema: Älskade julvisor med Stefan & Cecilia
20 Dans till spellista

Torsdag 26 december - Annandag Jul
Fikagrupp 6+7
Annandagsbal för medlemmar med familjer
18 Glöggmingel i entrén
18.30 Jullekar för stora och små
19 Gröt med tilltugg
20 Gemensam dans: Kadrilj
21 Dans till spellista
22 Visstuga: Tema Staffan med Nina

Söndag 29 december
Fikagrupp 8
16.30 Låtstuga för Nyckelharpa (nybörjare)
18 Dansinstruktion: Vals med Erika, Peter A spelar
18 Låtutlärning: P-O Steneryd, Upplandslåtar
19 Dansinstruktion: Orsapolska med Ann & Peter
19 Polskeakut för nybörjare
19 Visstuga: Tema: Visor vi längtar efter med Stefan & Cecilia
20 Dans till spellista

Söndag 5 januari STÄNGT
Måndag 6 januari 2020
Fikagrupp 1
16.30 Tangoträning: finsk tango spelas - dansa den tango som passar dig
16.30 Låtstuga för Nyckelharpa (nybörjare)
18 Dansinstruktion: Schottis med Eva S & Magnus
18 Låtutlärning
19 Dansinstruktion: Bingsjöpolska med Eva S & Magnus
19 Polskeakut för nybörjare
19 Visstuga: Balladdans med Gunnar Turesson
20 Dans till spellista

Söndag 12 januari
Fikagrupp 2
16.30 Låtstuga för Nyckelharpa (nybörjare)
16.45 Barndanshus för familjer
17 Balfolk dans med Rolf & Hester
18 Dansinstruktion: Hambo med Anna-Clara & Birgitta
18 Låtutlärning
19 Dansinstruktion: Rättvikspolska med Anna-Clara & Birgitta
19 Polskeakut för nybörjare
19 Visstuga med Linnea Wallander
20 Dans till spellista

Söndag 19 januari
Fikagrupp 3
16.30 Låtstuga för Nyckelharpa (nybörjare)
16.45 Friarlekar & pardanser för barnfamiljer & ungdomar med Kerstin W
17 Låtstuga för mandolin
18 Dansinstruktion: Menuett med Eva S
18 Låtutlärning
19 Dansinstruktion: Slängpolska på fläck med Eva E & Bruno
19 Polskeakut för nybörjare
19 Visstuga: Tema barn med Stefan & Cecilia
20 Dans till spellista

Söndag 26 januari
Fikagrupp 4
16.30 Balfolk-Ceilidh med Småfranska
16.30 Låtstuga för Nyckelharpa (nybörjare)
18 Balfolk musik session: Franskt, engelskt mm
18 Dansinstruktion: Tango med Björn (finsk/europeisk)
18 Låtutlärning
19 Dansinstruktion: Bondpolska med Ellge & Karin
19 Polskeakut för nybörjare
19 Visstuga: Tema favoriter
20 Dans till spellista

Preliminära uppgifter
Söndag 2 februari
Fikagrupp 5
16.30 Tangoträning: finsk tango spelas - dansa den tango som passar dig
18 Dansinstruktion: Hambo med Anders & Kari
18 Låtutlärning
19 Dansinstruktion: Jössehäradspolska med Anders & Kari
19 Polskeakut för nybörjare
19 Visstuga: Balladdans med Karen & Gunnar
20 Dans till spellista

Söndag 9 februari
Fikagrupp 6
16.45 Barndanshus för familjer
17 Balfolk dans: Branle-varianter med Rolf & Hester
18 Dansinstruktion: Fransk mazurka med Rolf & Hester
18 Låtutlärning
19 Dansinstruktion: Sörmländsk slängpolska med Eva S
19 Polskeakut för nybörjare
19 Visstuga
20 Dans till spellista

Söndag 16 februari
Fikagrupp 7
16.45 Friarlekar & pardanser för barnfamiljer & ungdomar med Kerstin W
17 Låtstuga för mandolin
18 Dansinstruktion: Snoa med Anna-Clara & Birgitta
18 TEMA Låtutlärning: Bodapolska med Gamla Enskede Spelmän (GES)
19 TEMA Dansinstruktion: Bodapolska med Anna-Clara & Birgitta & GES
19 Polskeakut för nybörjare
19 Visstuga: Tema Delsbostintan med Robert Qvist
20 TEMA Dans med Gamla Enskede Spelmän och låtstugan
20.30 Dans till spellista

Söndag 23 februari
Fikagrupp 8
16.30 Balfolk-Ceilidh med Småfranska
18 Balfolk musik session: Franskt, engelskt mm
18 Dansinstruktion: Tango med Björn (finsk/europeisk)
18 Låtutlärning
19 Dansinstruktion: Hambopolska från Föllinge med Elisabeth & Birgit
19 Polskeakut för nybörjare
19 Visstuga
20 Dans till spellista

Söndag 1 mars
Fikagrupp 1
16.30 Tangoträning: finsk tango spelas - dansa den tango som passar dig
18 Dansinstruktion: Vals med Ulrika & Barbro
18 Låtutlärning
19 Dansinstruktion: Finnskogspols med Ulrika & Barbro
19 Polskeakut för nybörjare
19 Visstuga: Balladdans med Gunnar Turesson
20 Dans till spellista

Söndag 8 mars
Fikagrupp 2
16.45 Barndanshus för familjer
17 Balfolk dans: Congo de Captieux med Rolf & Hester
18 Dansinstruktion: Schottis med Eva S & Erika
18 Låtutlärning
19 Dansinstruktion: Rättvikspolska med Anna-Clara & Birgitta
19 Polskeakut för nybörjare
19 Visstuga: Tema Kvinnor med Linnea Wallander
20 Dans till spellista

Söndag 15 mars
Fikagrupp 3
16.45 Friarlekar & pardanser för barnfamiljer & ungdomar med Kerstin W
17 Låtstuga för mandolin
18 Dansinstruktion: Menuett med Eva S
18 TEMA Låtutlärning
19 TEMA Dansinstruktion: Gammal slängpolska på fläck med Eva E & Bruno
19 Polskeakut för nybörjare
19 Visstuga
20 TEMA Dans till låtstugan
20.30 Dans till spellista

Söndag 22 mars
Fikagrupp 4
16.30 -
18 Dansinstruktion: 5-taktsvals med Rolf & Hester
18 TEMA Låtutlärning: Bodapolska med Gamla Enskede Spelmän (GES)
19 TEMA Dansinstruktion: Bingsjöpolska m enben med Eva S & Magnus
19 Polskeakut för nybörjare
19 Visstuga med Ingrid Nyman
20 TEMA Dans med Gamla Enskede Spelmän och låtstugan
20.30 Dans till spellista

Söndag 29 mars
Fikagrupp 5
16.30 Balfolk-Ceilidh med Småfranska
18 Balfolk musik session: Franskt, engelskt mm
18 Dansinstruktion: Tango med Björn (finsk/europeisk)
18 Låtutlärning
19 Dansinstruktion: Bingsjöpolska m springtur med Eva S & Magnus
19 Polskeakut för nybörjare
19 Visstuga
20 Dans till spellista

Söndag 5 april
Fikagrupp 6
16.30 Tangoträning: finsk tango spelas - dansa den tango som passar dig
18 Dansinstruktion: Frammes (gammalpolska) med Elisabeth & Bosse
18 Låtutlärning
19 Dansinstruktion: Gammalpolska från Föllinge med Elisabeth & Bosse
19 Polskeakut för nybörjare
19 Visstuga: Balladdans
20 Dans till spellista

Söndag 12 april STÄNGT
Måndag 13 april
Fikagrupp 7
16.45 Barndanshus för familjer
17 Balfolk dans: Repasseado med Rolf & Hester
18 Dansinstruktion: Hambo med Rick
18 Låtutlärning
19 Dansinstruktion: Bingsjöpolska med Rick
19 Polskeakut för nybörjare
19 Visstuga
20 Dans till spellista


Den här sidan har besökts 302748 gånger sedan den 1 maj 1996

Kontakta Folkmusikhuset!
Senast uppdaterad: 2019-12-05
Arne Kjellman

Om du inte hittar den information du söker, ring: 0769‑12 90 11

OBS! FÖRBUD mot alla nötter hos oss. Personer är mycket allergiska!
OBS! Fiket behöver mer folk!
Läs mer >>>!

Kort om kommande:

Fredag 20 december Julvisstuga med Monica Söderberg

Torsdag 26 december Annandagsbal för medlemmar med familjer

Se Folkmusikhusets film, gilla den på YouTube!

Prenumerera! Du får meddelande, varje månad eller när sidorna förnyats
Gå med i listan
Gå ur listan  
Din e-postadress:

QR-kod

Scanna QR-koden för att automatiskt ladda sidan i din mobil.