Gå till Meny och Kort om kommande

Arkiv

Här under samlar vi gamla sidor med intressanta artiklar eller bara som historik. OBS! När du kommer till vår gamla webbplats kan du inte vara säker på att länkar pekar rätt eller ens fungerar! Detta gäller t ex

< < < gamla kalendariet! (tidigare terminer, via svenska - använd flaggorna!)

Gå direkt till Våren 2012, Hösten 2012, Våren 2013, Hösten 2013, Våren 2014, Hösten 2014, Våren 2015, Hösten 2015, Våren 2016, Hösten 2016, Våren 2017 !

Hösten 2011

Söndag 4 september Höststart!
Fikagrupp 5
16.30 Tangoträning
18 Låtutlärning: Reidar Hammarsten, Bingsjöpolska
18 Rytm-improvisation-kommunikation
18 Dansinstruktion: Vals med Anna-Ida o Ulf
19 Visstuga med balladdans
19 Dansinstruktion: Polska fr Bingsjö med Anna-Ida o Ulf
19 Polskeakut för nybörjare
20 Dans till spellista

Söndag 11 september
11-17 Skeppsholmsdagen
Folkmusikhuset har informationsbord, försäljning av skivor och enkla instrument
Buskspel om det är vackert väder

Fikagrupp 6
16.45 Barndanshus med Anna
18 Låtutlärning: Reidar Hammarsten, Bingsjöpolska
18 Rytm-improvisation-kommunikation
18 Dansinstruktion: Musik och dans i rummet med Åsa (ändrat)
19 Visstuga
19 Dansinstruktion: Hambopolska fr Föllinge Eli Bosse
19 Polskeakut för nybörjare
20 Dans till spellista

Söndag 18 september
fikagrupp 7
18 Låtutlärning: Andreas Risan, Finnskogspols
18 Rytm-improvisation-kommunikation
18 Dansinstruktion: Engelska med Hester Rolf
19 Visstuga
19 Dansinstruktion: Musik och dans i rummet med Åsa (ändrat)
19 Polskeakut för nybörjare
20 Dans till spellista

Söndag 25 september
fikagrupp 8
16.30 Europeiska danser med Hester o Rolf:
    bl.a. Bourré med Marianne Lermier från Frankrike _Nytt!_
18 Europeiska musiktimmen tag med instrument
18 Låtutlärning: TEMA Finnskogspols med Andreas Risan
18 Rytm-improvisation-kommunikation
18 Dansinstruktion: Tango
19 Visstuga
19 Dansinstruktion: TEMA Finnskogspols med Barbro o Rick
19 Polskeakut för nybörjare
20 Dans till spellista

Fredag 30 september
Fredagsfik
18.30-19.30 Kortkurs: Bondpolska från Viksta
20-24 Konsert och dans med Sonia och Håkan Sahlström

Söndag 2 oktober
fikagrupp 1
16.30 Tangoträning
18 Låtutlärning: TEMA Orsapolska med Robert Persson
18 Rytm-improvisation-kommunikation
18 Dansinstruktion: Hambo med Ann o Peter
19 Visstuga: Ballader + balladdans
19 Dansinstruktion: TEMA Orsapolska med Ann o Peter spelman Robert
19 Polskeakut för nybörjare
20 Låtstugan spelar
20.30 Dans till spellista

Söndag 9 oktober
fikagrupp 2
16.45 Barndanshus
18 Låtutlärning: Minge Stellin, låtar från Västmanland och södra Dalarna
18 Rytm-improvisation-kommunikation
18 Dansinstruktion: Mellparing med Barbro o Rick
19 Visstuga
19 Dansinstruktion: Finnskogspols med Barbro o Rick
19 Polskeakut för nybörjare
20 Dans till spellista

Söndag 16 oktober
fikagrupp 3
18 Låtutlärning: Ulf Lundgren, Sörmländsk Slängpolska
18 Rytm-improvisation-kommunikation med Anders
18 Dansinstruktion: Snoa med Elisabeth o Henry
19 Visstuga
19 Dansinstruktion: Gammelpolska fr Föllinge med Elisabeth o Henry
19 Polskeakut för nybörjare
20 MEDLEMSMÖTE i f.d. inre fiket
20 Dans till spellista

Söndag 23 oktober
fikagrupp 4
18 Låtutlärning: Ulf Lundgren, TEMA Slängpolska
18 Rytm-improvisation-kommunikation
18 Dansinstruktion: Schottis med Anna-Ida o Eva
19 Visstuga
19 Dansinstruktion: TEMA Sörmländsk slängpolska med Anna-Ida o Eva
19 Polskeakut för nybörjare
20 Dans till spellista

Fredag 28 oktober
Fredagsfik
18.30-19.30 Kortkurs
20-24 Konsert o dans Hokus fokus Trio

Lördag 29 oktober
10 "Sånglekar - ingen barnlek" Sånglekar för vuxna

Söndag 30 oktober
Fikagrupp 5
16.30 Europeiska danser med Hester o Rolf
18 Europeiska musiktimmen tag med ditt instrument
18 Låtutlärning: Gunnar Iggendal
18 Rytm-improvisation-kommunikation
18 Dansinstruktion: Tango
19 Visstuga
19 Dansinstruktion: Bodapolska med Rick
19 Polskeakut för nybörjare
20 Dans till spellista

Söndag 6 november
fikagrupp 6
16.30 Tangoträning
18 Låtutlärning: Minge Stellin, Härjedalen och Medelpad
18 Rytm-improvisation-kommunikation
18 Dansinstruktion: Bakmes med Elisabeth o Bosse
19 Visstuga: Ballader + balladdans
19 Dansinstruktion: Åtabakspolska fr Föllinge med Elisabeth o Bosse
19 Polskeakut för nybörjare
20 Dans till spellista

Söndag 13 november
fikagrupp 7
16.45 Barndanshus
18 Låtutlärning: Göran Blomé
18 Rytm-improvisation-kommunikation
18 Dansinstruktion: Vals med Barbro o Ulf
19 Visstuga
19 Dansinstruktion: Polska fr Älvdalen med Barbro o Ulf
19 Polskeakut för nybörjare
20 Dans till spellista

Söndag 20 november
fikagrupp 8
18 Låtutlärning: Bosse Olofsson
18 Rytm-improvisation-kommunikation
18 Dansinstruktion: Hambo med Rick
19 Visstuga
19 Dansinstruktion: Rörospols med Karin o Ellge
19 Polskeakut för nybörjare
20 Låtstugan spelar
20.30 Dans till spellista

Fredag 25 november
Fredagsfik
18.30 Kortkurs
20-24 Konsert och dans med Garizim

Söndag 27 november
12.15 Nybörjarkurs i finsk tango

fikagrupp 1
16.30 Europeiska danser med Hester o Rolf
18 Europeiska musiktimmen tag med ditt instrument
18 Låtutlärning: Sören Jansson, Ålandslåtar
18 Rytm-improvisation-kommunikation
18 Dansinstruktion: Tango
19 Visstuga
19 Dansinstruktion: Hamburska med Barbro o Henry
19 Polskeakut för nybörjare
20 Dans till spellista

Söndag 4 december
fikagrupp 2
16.30 Tangoträning
18 Låtutlärning: Sören Jansson, Ålandslåtar
18 Rytm-improvisation-kommunikation
18 Dansinstruktion: Bakmes med Elisabeth o Ulf
19 Visstuga: Ballader + balladdans
19 Dansinstruktion: Polska fr Bingsjö med Elisabeth o Ulf
19 Polskeakut för nybörjare
20 Dans till spellista

Fredag 9 december
Fredagsfik
Ingen kortkurs
20 Lucia - Stormsteg spelar till dansen

Söndag 11 december
fikagrupp 3
16.45 Barndanshus
18 Låtutlärning: Robert Persson
18 Rytm-improvisation-kommunikation
18 Dansinstruktion: Schottis med Ann o Peter
19 Visstuga
19 Dansinstruktion: Orsapolska med Ann o Peter spelman Robert
19 Polskeakut för nybörjare
20 Dans till spellista

Fredag 16 december
19 Julvisstuga med Monica Söderberg

Söndag 18 december
fikagrupp 4
18 Låtutlärning: Bosse Olofsson
18 Rytm-improvisation-kommunikation
18 Dansinstruktion: Snoa med Eva o Magnus
19 Visstuga
19 Dansinstruktion: Polska fr Malung med Eva o Magnus
19 Polskeakut för nybörjare
20 Dans till spellista


Måndag 26 december - Annandag jul
Fikagrupp 5+6
Annandagsbal för medlemmar med familjer
18 Glöggmingel i entrén
18.30 Jullekar för stora och små
19 Gröt med tilltugg
20 Gemensam dans: Kadrilj
21 Dans till spellista

Våren 2012

Söndag 1 januari
fikagrupp 7
16.30 Tangoträning
18 - Ingen låtstuga -
18 Rytm-improvisation-kommunikation
18 Dansinstruktion: Hambo med Rick
19 Visstuga
19 Dansinstruktion: Bodapolska med Rick
19 Polskeakut för nybörjare med Klas
20 Dans till spellista

Söndag 8 januari
fikagrupp 8
16.45 Barndanshus med Anna
18 Låtutlärning: Torbjörn Lindberg
18 Rytm-improvisation-kommunikation med Anders
18 Dansinstruktion: Stigvals med Ann o Peter
19 Visstuga: Ballader + balladdans
19 Dansinstruktion: Polska fr Alfta o Arbrå med Ann o Peter
19 Polskeakut för nybörjare med Klas
20 Dans till spellista

Söndag 15 januari
Fikagrupp 1
18 Låtutlärning: Sture Holmström
18 Rytm-improvisation-kommunikation med Anders
18 Dansinstruktion: Schottis med Eva o Anna-Ida
19 Visstuga
19 Dansinstruktion: Sörmländsk slängpolska med Eva o Anna-Ida
19 Polskeakut för nybörjare med Klas
20 Dans till spellista

Söndag 22 januari
fikagrupp 2
16.30 Östsvensk slängpolska
18 Låtutlärning: Rick Conradsson
18 Dansinstruktion: Bakmes med Elisabeth o Ulf
18 Rytm-improvisation-kommunikation med Anders
19 Visstuga
19 Dansinstruktion: Rørospols med Elisabeth o Ulf
19 Polskeakut för nybörjare
20 Dans till spellista

Fredag 27 januari
Fredagsfik
18.30-19.30 Kortkurs dansinstruktion
20-24 Konsert och dans med Bollnäsbygdens spelmanslag

Söndag 29 januari
Fikagrupp 3
16.30 Europeiska gruppdanser med Hester o Rolf
18-19 Europeiska musiktimmen Franskt, Engelskt, Portugisiskt mm
18 Låtutlärning: Gunnar Iggendal
18 Dansinstruktion: Tango
18 Rytm-improvisation-kommunikation med Anders
19 Visstuga med Sofia Juliusdotter Lilja
19 Dansinstruktion: Bingsjöpolska med Rick + dam
19 Polskeakut för nybörjare med Klas
20 Dans till spellista

Söndag 5 februari
Fikagrupp 4
16.30 Tangoträning
18 Låtutlärning: Lilian Höjd, Värmlandslåtar
18 Dansinstruktion: Hambo med Rick + dam
18 Rytm-improvisation-kommunikation med Anders
19 Visstuga och balladdans
19 Dansinstruktion: Dansteknik(rörelse rotation) med Rick
19 Polskeakut för nybörjare med Klas
20 Dans till spellista

Söndag 12 februari
Fikagrupp 5
16.30 Dansinstruktion: Fransk mazurka med Hester o Rolf
16.45 Barndanshus
18 Låtutlärning: Gunnar Iggendal
18 Dansinstruktion: Dansteknik(rörelse rotation) med Hester o Rolf
18 Rytm-improvisation-kommunikation med Anders
19 Visstuga
19 Dansinstruktion: Bodapolska med Rick +dam
19 Polskeakut för nybörjare med Klas, följs av ...
20 Hallingjam
20 Dans till spellista

Söndag 19 februari
Fikagrupp 6
16.30 Östsvensk slängpolska
18 Låtutlärning: Sören Jansson, Ålandslåtar
18 Dansinstruktion: Polka med Hester o Rolf
18 Rytm-improvisation-kommunikation med Anders
19 Visstuga
19 Dansinstruktion: Hamburska med Elisabeth o Rick
19 Polskeakut för nybörjare med Klas
20 MEDLEMSMÖTE i f.d. inre fiket
20 Dans till spellista

Fredag 24 februari
Fredagsfik
18.30-19.30 Kortkurs dansinstruktion
20-24 Konsert och dans med Anders Larsson och Carl-Erik Carlsson

Söndag 26 februari
Fikagrupp 7
16.30 Europeiska gruppdanser. Gästinstruktör: Cécile Bardoux Lovén
18-19 Europeiska musiktimmen Franskt, Engelskt, Portugisiskt mm
18 Rytm-improvisation-kommunikation med Anders
18 Låtutlärning: Robert Persson, Orsapolskor
18 Dansinstruktion: Tango
19 Visstuga
19 Dansinstruktion: Gammelpolska fr Föllinge med Elisabeth o Bosse
19 Polskeakut för nybörjare med Klas
20 Dans till spellista

Söndag 4 mars
Fikagrupp 8
16.30 Tangoträning
18 Rytm, improvisation och kommunikation med Anders
18 Låtutlärning: TEMA Orsa med Robert
18 Dansinstruktion: Hambo med Ann o Peter
19 Visstuga och balladdans
19 Dansinstruktion: TEMA Polska från Orsa med Ann o Peter
19 Polskeakut för nybörjare med Klas
20 Dans till spellista

Söndag 11 mars
Fikagrupp 1
16.30 Dansinstruktion: Bourrée tournante med Hester o Rolf
16.45 Barndanshus
18 Rytm, improvisation och kommunikation med Anders
18 Låtutlärning: Minge Stellin
18 Dansinstruktion: Mellparing med Ulf Nehrfors o Ann Wiippola
19 Visstuga
19 Dansinstruktion: Finnskogspols med Markus
19 Polskeakut för nybörjare med Klas
20 Dans till spellista

Söndag 18 mars
Fikagrupp 2
16.30 Östsvensk slängpolska
18 Rytm, improvisation och kommunikation med Anders
18 Låtutlärning: Ulf Lundgren, Hamburskor
18 Dansinstruktion: Vals med Barbro o Rick
19 Visstuga
19 Dansinstruktion: Finnskogspols med Barbro o Rick
19 Polskeakut för nybörjare med Klas
20 Dans till spellista

Fredag 23 mars
Fredagsfik
18.30-19.30 Kortkurs dansinstruktion
20-24 Konsert och dans med Jeanette Eriksson och Mats Berglund

Söndag 25 mars
Fikagrupp 3
16.30 Europeiska gruppdanser med Hester o Rolf
18-19 Europeiska musiktimmen Franskt, Engelskt, Portugisiskt mm
18 Rytm, improvisation och kommunikation med Anders
18 Låtutlärning: Eva Karlsson/Pippi Ahnström
18 Dansinstruktion: Tango, gäster: Bernt Söderström och Elvy Alm
19 Visstuga
19 Dansinstruktion: Polska från Rättvik med Barbro o Ulf
19 Polskeakut för nybörjare med Klas
20 Dans till spellista

Söndag 1 april
Fikagrupp 4
12.15 Tangokurs
16.30 Tangoträning
18 Rytm, improvisation och kommunikation med Anders
18 Låtutlärning: Minge Stellin
18 Dansinstruktion: Snoa med Elisabeth o Henry
19 Visstuga och balladdans
19 Dansinstruktion: Hambopolska från Föllinge med Elisabet o Henry
19 Polskeakut för nybörjare med Klas
20 Dans till spellista

Måndag 9 april Annandag Påsk
Fikagrupp 5
16.30 Dansinstruktion: 5 takts vals med Hester o Rolf
16.45 Barndanshus
18 Rytm, improvisation och kommunikation med Anders
18 Låtutlärning: Eva Karlsson/Pippi Ahnström
18 Dansinstruktion: Polkett med Hester o Rolf
19 Visstuga
19 Dansinstruktion: Orsapolska med Ann o Peter
19 Polskeakut för nybörjare med Klas
20 Dans till spellista

Söndag 15 april
Fikagrupp 6
18 Rytm-improvisation-kommunikation med Anders
18 Låtutlärning: Bosse Olofsson
18 Dansinstruktion: Mazurka med Hester o Rolf
19 Visstuga
19 Dansinstruktion: Bondpolska från Viksta med Markus + dam
19 Polskeakut för nybörjare med Klas
20 Dans till spellista

Fredag 20 april
Fredagsfik
18.30-19.30 Kortkurs dansinstruktion
20-24 Konsert och dans med Sturla Eide & Mattis Kleppen

Lördag 21 april
10 Låtkurs med Sturla Eide

Söndag 22 april
Fikagrupp 7
16.30 Östsvensk slängpolska
18 Rytm-improvisation-kommunikation med Anders
18 Låtutlärning: Rick Conradsson
18 Dansinstruktion: Snoa med Ulf
19 Visstuga
19 Dansinstruktion: Norskleitjen med Ann o Ulf, spelmän T3
19 Polskeakut för nybörjare med Klas
20 Dans till spellista

Söndag 29 april
Fikagrupp 8
16.30 Europeiska gruppdanser med Hester, Rolf o Duo Noordwest
18-19 Europeiska musiktimmen Franskt, Engelskt, Portugisiskt mm
18 Rytm-improvisation-kommunikation med Anders
18 Låtutlärning: Reidar Hammarsten, Bingsjöpolskor
18 Dansinstruktion: Tango
19 Visstuga och balladdans
19 Dansinstruktion: Bingsjöpolska med Eva o Magnus
19 Polskeakut för nybörjare med Klas
20 Dans till spellista

Söndag 6 maj
Fikagrupp 1
16.30 Tangoträning
18 Rytm-improvisation-kommunikation med Anders
18 Låtutlärning: Reidar Hammarsten, Bingsjöpolskor
18 Dansinstruktion: Vals med Barbro o Henry
19 Visstuga och balladdans
19 Dansinstruktion: Hamburska med Barbro o Henry
19 Polskeakut för nybörjare
20 ÅRSMÖTE i f.d. inre fiket
20 Dans till spellista

Söndag 13 maj
Fikagrupp 2
16.30 Dansinstruktion: Zwiefacher med Hester o Rolf
16.45 Barndans
18 Rytm- improvisation- kommunikation med Anders
18 Låtutlärning: Ulf Lundgren, TEMA Sörmländsk slängpolska
18 Dansinstruktion: Schottis med Eva o AnnaIda
19 Visstuga
19 Dansinstruktion: Sörmländsk slängpolska med Eva o Anna Ida
19 Polskeakut för nybörjare med Klas
20 Dans till låtstugan (TEMA Sörmländsk slängpolska)
20.30 Dans till spellista

Söndag 20 maj
Fikagrupp 3
16.30 Östsvensk slängpolska
18 Rytm-improvisation-kommunikation med Anders
18 Låtutlärning: Andreas Risan, Västerbottenslåtar
18 Dansinstruktion: Engelska med Hester o Rolf
19 Visstuga
19 Dansinstruktion: Polska från Malung med Eva o Ulf
19 Polskeakut för nybörjare med Klas
20 Dans till spellista

Söndag 27 maj
Fikagrupp 4
16.30 Europeiska gruppdanser med Hester o Rolf
18-19 Europeiska musiktimmen Franskt, Engelskt, Portugisiskt mm
18 Rytm-improvisation-kommunikation med Anders
18 Låtutlärning: Andreas Risan, Västerbottenslåtar
18 Dansinstruktion: Tango
19 Visstuga
19 Dansinstruktion: Senpolska från Torp med Anna Ida o Ulf
19 Polskeakut för nybörjare
20 Dans till spellista

Söndag 3 juni Avslutning
Fikagrupp 5+6

7 - 10 juni
Bussresa till Ransäterstämman

Söndagar 10 juni - augusti
Buskspel i Vitabergsparken

Hösten 2012

Söndag 2 september Höststart!
Fikagrupp 7
16.30 Tangoträning
18 Låtutlärning: Minge Stellin, Härjedals- och Medelpadslåtar
18 Rytm-improvisation-kommunikation
18 Dansinstruktion: Schottis, Eva o Markus
19 Visstuga med balladdans
19 Dansinstruktion: Polska fr Bingsjö, Eva o Markus
19 Polskeakut för nybörjare
20 Dans till spellista

Söndag 9 september
Fikagrupp 8
16.30 Europeiska pardanser, schottisvarianter och scottishe impaire med Hester och Rolf
16.45 Barndanshus med Anna
18 Låtutlärning: Lilian Höjd, Värmlandslåtar
18 Rytm-improvisation-kommunikation
18 Dansinstruktion: Polka, Hester o Rolf
19 Visstuga
19 Dansinstruktion: Polska fr Bingsjö med springtur, Ulf+ dam
19 Polskeakut för nybörjare
20 Dans till spellista
20.30 Skivrelease med GRÅGYLLING i Sjösala (fd inre fiket)

Söndag 16 september
fikagrupp 1
18 Låtutlärning: Robert Persson, Orsapolskor
18 Rytm-improvisation-kommunikation
18 Dansinstruktion: Samdans o rotationsteknik, Cecilia
19 Visstuga
19 Dansinstruktion: Slängpolska, Eva o Anders
19 Polskeakut för nybörjare
20 Dans till spellista

Fredag 21 september
Fredagsfik
18.30-19.30 Kortkurs dansinstruktion
20-24 Konsert och dans med Hanna Tibell och O'tôrgs-Kaisa Abrahamsson

Söndag 23 september
fikagrupp 2
16.30 Slängpolska på fläck
18 Låtutlärning: Robert Persson, TEMA Orsapolska
18 Rytm-improvisation-kommunikation
18 Dansinstruktion: Hambo, Ann o Peter
19 Visstuga
19 Dansinstruktion: Polska fr Orsa, Ann o Peter
19 Polskeakut för nybörjare
20 Dans till spellista

Söndag 30 september
Nybörjarkurs i finsk tango - Föranmälan!

fikagrupp 3
16.30 Europeiska gruppdanser med Hester o Rolf
18 Europeiska musiktimmen, tag med instrument
18 Låtutlärning: Andreas Risan, Finnskogspols
18 Rytm-improvisation-kommunikation
18 Dansinstruktion: Tango
19 Visstuga:
19 Dansinstruktion: Bondpolska, Karin o Ellge
19 Polskeakut för nybörjare
20 Dans till spellista

Söndag 7 oktober
fikagrupp 4
16.30 Tangoträning
18 Låtutlärning: Andreas Risan, TEMA Finnskogspols
18 Rytm-improvisation-kommunikation
18 Dansinstruktion: Snoa, Barbro o Markus
19 Visstuga med balladdans
19 Dansinstruktion: Finnskogspols, Barbro o Markus
19 Polskeakut för nybörjare
20 Dans till spellista

Söndag 14 oktober
fikagrupp 5
16.30 Europeiska pardanser, Fransk mazurka med Hester och Rolf
16.45 Barndans
18 Låtutlärning: Ulf Lundgren, Slängpolskor
18 Rytm-improvisation-kommunikation
18 Dansinstruktion: Schottis, Barbro o Markus
19 Visstuga
19 Dansinstruktion: Finnskogspols, Barbro o Markus
19 Polskeakut för nybörjare
20 Dans till spellista

Söndag 21 oktober
fikagrupp 6
16.30 Slängpolska på fläck
18 Låtutlärning: Ulf Lundgren, TEMA Slängpolska
18 Rytm-improvisation-kommunikation
18 Dansinstruktion: Vals, Eva o Mia
19 Visstuga
19 Dansinstruktion: Slängpolska, Eva o Mia
19 Polskeakut för nybörjare
20 Dans till spellista
20 MEDLEMSMÖTE i Sjösala (fd inre fiket)

Söndag 28 oktober
Fikagrupp 7
16.30 Europeiska gruppdanser med Hester o Rolf
18 Europeiska musiktimmen tag med ditt instrument
18 Låtutlärning: Eva Karlsson
18 Rytm-improvisation-kommunikation
18 Dansinstruktion: Tango
19 Visstuga med Agnes Eriksson
19 Dansinstruktion: Hambo o bakmes fr Hede, Ann o Ulf
19 Polskeakut för nybörjare
20 Dans till spellista

Söndag 4 november
fikagrupp 8
16.30 Tangoträning
18 Låtutlärning: Bosse Olofsson
18 Rytm-improvisation-kommunikation
18 Dansinstruktion: Bakmes, Elisabeth o Bosse
19 Visstuga med balladdans
19 Dansinstruktion: Åtabakspolska fr Föllinge, Elisabeth o Bosse
19 Polskeakut för nybörjare
20 Dans till spellista

Söndag 11 november
fikagrupp 1
16.30 Europeiska pardanser, 5-taktsvals med Hester och Rolf
16.45 Barndanshus
18 Låtutlärning: Gunnar Iggendal
18 Rytm-improvisation-kommunikation
18 Dansinstruktion: Vals, Mia o Ulf
19 Visstuga med Linnea Wallander
19 Dansinstruktion: Samdans o rotationsteknik, Cecilia
19 Polskeakut för nybörjare
20 Dans till spellista

Söndag 18 november
fikagrupp 2
16.30 Slängpolska på fläck
18 Låtutlärning: Bosse Olofsson
18 Rytm-improvisation-kommunikation
18 Dansinstruktion: Mellparing, Barbro o Henry
19 Visstuga med Robert Qvist. Tema: Visor från Hälsingland och Gästrikland.
19 Dansinstruktion: Polska fr Rättvik, Barbro o Ulf
19 Polskeakut för nybörjare
20 Dans till spellista

Fredag 23 november
Fredagsfik
18.30 Kortkurs dansinstruktion
20-24 Konsert och dans med BOOT

Söndag 25 november
Fortsättningskurs i finsk tango - Föranmälan!

fikagrupp 3
16.30 Europeiska gruppdanser med Hester o Rolf
18 Europeiska musiktimmen tag med ditt instrument
18 Låtutlärning: Gunnar Iggendal
18 Rytm-improvisation-kommunikation
18 Dansinstruktion: Tango
19 Visstuga
19 Dansinstruktion: Polska fr Boda, Henry+dam
19 Polskeakut för nybörjare
20 Dans till spellista

Söndag 2 december
fikagrupp 4
16.30 Tangoträning
18 Låtutlärning: Reidar Hammarsten, Bingsjöpolskor
18 Rytm-improvisation-kommunikation
18 Dansinstruktion: Hambo, Ann o Peter
19 Visstuga balladdans
19 Dansinstruktion: Polska fr Orsa, Ann o Peter
19 Polskeakut för nybörjare
20 Dans till spellista

Söndag 9 december
fikagrupp 5
16.30 Europeiska pardanser, Auvergne bourrée med Hester och Rolf
16.45 Barndanshus
18 Låtutlärning: Reidar Hammarsten, Bingsjöpolskor
18 Rytm-improvisation-kommunikation
18 Dansinstruktion: Mazurka, Hester o Rolf
19 Visstuga med Gunnar Nordlinder
19 Dansinstruktion: Polska fr Boda, Barbro o Anders
19 Polskeakut för nybörjare
20 Dans till spellista

Fredag 14 december
20 Skeppis Lucia

Söndag 16 december
fikagrupp 6
16.30 Slängpolska på fläck
18 Låtutlärning: Eva Karlsson
18 Rytm-improvisation-kommunikation
18 Dansinstruktion: Snoa, Elisabeth o Bosse
19 Visstuga: Jultema med Nina Nu
19 Dansinstruktion: Gammelpolska fr Föllinge, Elisabeth o Bosse
19 Polskeakut för nybörjare
20 Dans till spellista

Fredag 21 december
19 Julvisstuga med Lisa Byers Runberg

Söndag 23 december
Folkmusikhuset har STÄNGT

Onsdag 26 december - Annandag jul
Fikagrupp 7+8
Annandagsbal för medlemmar med familjer
18 Glöggmingel
18.30 Jullekar för stora och små
19 Gröt med tilltugg
20 Gemensam dans: Engelska eller Kadrilj
21 Dans till spellista

Söndag 30 december
fikagrupp 1
18 OBS! Ingen låtutlärning!
18 Rytm-improvisation-kommunikation
18 Dansinstruktion:
19 Visstuga:
19 Dansinstruktion: "Värmlandspols", Cecilia o Anders
19 Polskeakut för nybörjare
20 Dans till spellista

Våren 2013

Söndag 6 januari
fikagrupp 2
16.30 Tangoträning
18 Låtutlärning: Christina Carle
18 Dansinstruktion: Schottis med Eva o Magnus
18 Rytm-improvisation-kommunikation med Anders
19 Visstuga
19 Dansinstruktion: Bingsjöpolska med Eva o Magnus
19 Polskeakut för nybörjare med Klas
20 Dans till spellista

Söndag 13 januari
fikagrupp 3
16.30 Europeiska Pardanser med Hester o Rolf
16.45 Barndanshus
18 Låtutlärning: Sture Holmström
18 Dansinstruktion: Vals med Ulf + dam
18 Rytm-improvisation-kommunikation med Anders
19 Balladdans - visstuga
19 Dansinstruktion: Bingsjöpolska med springtur Ulf+dam
19 Polskeakut för nybörjare med Klas
20 Dans till spellista

Söndag 20 januari
fikagrupp 4
16.30 Slängpolska på fläck
18 Låtutlärning: Lilian Höjd, Värmlandslåtar
18 Dansinstruktion: Snoa med Elisabeth o Bosse
18 Rytm-improvisation-kommunikation med Anders
19 Visstuga
19 Dansinstruktion: Hambopolska fr Föllinge med Elisabeth o Bosse
19 Polskeakut för nybörjare med Klas
20 Dans till spellista

Söndag 27 januari
fikagrupp 5
16.30 Europeiska gruppdanser med Hester o Rolf
18 Europeiska musiktimmen Franskt, engelskt mm
18 Låtutlärning: Robert Persson, Orsapolskor
18 Dansinstruktion: Tango
18 Rytm-improvisation-kommunikation med Anders
19 Visstuga
19 Dansinstruktion: Rörospols med Karin o Ellge
19 Polskeakut för nybörjare med Klas
20 Dans till spellista

Söndag 3 februari
Fikagrupp 6
16.30 Tangoträning
18 TEMA Låtutlärning: Robert Persson Orsapolska
18 Dansinstruktion: Stigvals med Ann o Peter Maria o Günter
18 Rytm-improvisation-kommunikation med Anders
19 Balladdans - visstuga
19 TEMA Dansinstruktion: Orsapolska med Ann o Peter spelman Robert
19 Polskeakut för nybörjare med Klas
20 TEMA Dans till låtstugan
20.30 Dans till spellista

Fredag 8 februari
Konsert o dans med
Emma Ahlberg - Fiol Daniel Ek - Harpgitarr Niklas Roswall - Moraharpa, nyckelharpa

Söndag 10 februari
Fikagrupp 7
16.30 Europeiska Pardanser: Fransk mazurka med Hester o Rolf
16.45 Barndanshus
18 Låtutlärning: Ulf Lundgren, Slängpolskor
18 Dansinstruktion: Polka med Hester o Rolf
18 Rytm-improvisation-kommunikation med Anders
19 Visstuga: Robert Qvist (ur familjen Härdelins visskatt)
19 Dansinstruktion: Rotation o samdans med Hester o Rolf
19 Polskeakut för nybörjare med Klas
20 Dans till spellista

Söndag 17 februari
Fikagrupp 8
16.30 Slängpolska på fläck
18 TEMA Låtutlärning: Ulf Lundgren, Sörmländsk slängpolska
18 Dansinstruktion: Snoa med Eva o Amanda
18 Rytm-improvisation-kommunikation med Anders
19 Visstuga: Linnea Wallander
19 TEMA Dansinstruktion: sörmländsk slängpolska med Eva o Amanda
19 Polskeakut för nybörjare med Klas
20 TEMA Dans till låtstugan
20.30 Dans till spellista

Söndag 24 februari
Fikagrupp 1
16.30 Europeiska gruppdanser med Hester o Rolf
18-19 Europeiska musiktimmen Franskt, engelskt mm
18 Låtutlärning: Bosse Olofsson
18 Dansinstruktion: Tango, grundsteg med Percy och Ann-Britt, fiol Robert P
18 Rytm-improvisation-kommunikation med Anders
19 Visstuga: Ingrid Nyman
19 Dansinstruktion: Bodapolska med Barbro o Anders
19 Polskeakut för nybörjare med Klas
20 Dans till spellista

Söndag 3 mars
Fikagrupp 2
16.30 Tangoträning
18 Rytm-improvisation-kommunikation med Anders
18 Låtutlärning: Gunnar Iggendal
18 Dansinstruktion: Hambo med Barbro o Ulf
19 Balladdans - visstuga: Karen o Gunnar
19 Dansinstruktion: Polska från Rättvik med Barbro o Ulf
19 Polskeakut för nybörjare med Klas
20 Dans till spellista

Söndag 10 mars
Fikagrupp 3
16.30 Europeiska Pardanser: 5-taktsvals med Hester o Rolf
16.45 Barndanshus
18 Rytm, improvisation och kommunikation med Anders
18 Låtutlärning: Bosse Olofsson
18 Dansinstruktion: Polka med Hester o Rolf
19 Visstuga och balladdans
19 Dansinstruktion: Åtabakspolska med Elisabeth o Bosse
19 Polskeakut för nybörjare med Klas
20 MEDLEMSMÖTE i Sjösala
20 Dans till spellista

Söndag 17 mars
Fikagrupp 4
16.30 Slängpolska på fläck
18 Rytm, improvisation och kommunikation med Anders
18 Låtutlärning: Gunnar Iggendal
18 Dansinstruktion: Schottis Markus+dam
19 Visstuga: Cecilia o Stefan Lindén
19 Dansinstruktion: Gammelvänster fr Oviken med Ann o Ulf
19 Polskeakut för nybörjare med Klas
20 Dans till spellista

Söndag 24 mars
Fikagrupp 5
16.30 Europeiska gruppdanser med Hester o Rolf
18 Europeiska musiktimmen franskt, engelskt mm
18 Rytm, improvisation och kommunikation med Anders
18 Låtutlärning: Christina Carle
18 Dansinstruktion: Vals med Ulf + dam
19 Visstuga: Nina Nu tema påskvisor
19 Dansinstruktion: Polska fr Malung med Ulf + dam
19 Polskeakut för nybörjare med Klas
20 Dans till spellista

Måndag 1 april Annandag Påsk
Fikagrupp 6
16.30 Halländsk kadrilj och andra folkdanser med Berit, Anders och Josefine
18 Rytm, improvisation och kommunikation med Anders
18 Låtutlärning: Reidar Hammarsten, Bingsjöpolskor
18 Dansinstruktion: Tango, Samuel spelar och Percy och Ann-Britt instruerar
19 Balladdans o visstuga: Karen o Gunnar
19 Dansinstruktion: Alfta Arbrå med Ann o Peter
19 Polskeakut för nybörjare med Klas
20 Dans till spellista

Söndag 7 april
Fikagrupp 7
16.30 Tangoträning
18 Rytm, improvisation och kommunikation med Anders
18 Låtutlärning: Reidar Hammarsten, Bingsjöpolskor
18 Dansinstruktion: Vals med Markus +dam
19 Visstuga och balladdans
19 Dansinstruktion: Bodapolska med Henry +dam
19 Polskeakut för nybörjare med Klas
20 Dans till spellista

Söndag 14 april
Fikagrupp 8
16.30 Europeiska Pardanser: Schottisch med Hester o Rolf
16.45 Barndanshus
18 Rytm, improvisation och kommunikation med Anders
18 Låtutlärning: Minge Stellin
18 Dansinstruktion: Rotation o samdans med Hester o Rolf
19 Visstuga: Agnes Eriksson
19 Dansinstruktion: Bingsjöpolska med Eva o Magnus
19 Polskeakut för nybörjare med Klas
20 Dans till spellista

Fredag 19 april
Fredagsfik
18.30 Kortkurs dansinstruktion
20-24 Konsert och dans med Håkan Olsson & Anders Eriksson från Ångermanland

Lördag 20 april
Spelkurs med Håkan Olsson, Anders Eriksson och Urban Andersson

Söndag 21 april
Fikagrupp 1
16.30 Slängpolska på fläck
18 Rytm-improvisation-kommunikation med Anders
18 Låtutlärning: Andreas Risan, Finnskogspols
18 Dansinstruktion: Hambo med Ann o Peter spelmän Maria o Günter
19 Visstuga. Värd: Nina Nu, tema sjunga till dans
19 Dansinstruktion: Orsapolska med Ann o Peter spelman Robert
19 Polskeakut för nybörjare med Klas
20 Dans till spellista

Söndag 28 april
Fikagrupp 2
16.30 Europeiska gruppdanser med Hester o Rolf.
18-19 Europeiska musiktimmen Franskt, engelskt mm
18 Rytm-improvisation-kommunikation med Anders
18 TEMA Låtutlärning: Andreas Risan, Finnskogspols
18 Dansinstruktion: Tango
19 Visstuga
19 TEMA Dansinstruktion: Finnskogspols med Barbro o Markus
19 Polskeakut för nybörjare med Klas
20 TEMA Dans till låtstugan
20.30 Dans till spellista

Söndag 5 maj
Fikagrupp 3
16.30 Tangoträning
18 Rytm-improvisation-kommunikation med Anders
18 Låtutlärning: Eva Elmstedt Frisk, Västmanlandslåtar
18 Dansinstruktion: Mellparing med Ann o Henry
19 Visstuga: Cecilia o. Stefan och balladdans
19 Dansinstruktion: Bondpolska med Ann o Henry
19 Polskeakut för nybörjare med Klas
20 ÅRSMÖTE i Sjösala
20 Dans till spellista

Söndag 12 maj
Fikagrupp 4
16.30 Europeiska Pardanser med Hester o Rolf
16.45 Barndans
18 Rytm-improvisation-kommunikation med Anders
18 Låtutlärning: Minge Stellin
18 Dansinstruktion: Engelska med Hester o Rolf
19 Balladdans - visstuga: Karen o Gunnar
19 Dansinstruktion: sörmländsk slängpolska med Eva o Anders
19 Polskeakut för nybörjare med Klas
20 Dans till spellista

Söndag 19 maj
Fikagrupp 5
16.30 Slängpolska på fläck
18 Rytm- improvisation- kommunikation med Anders
18 TEMA Låtutlärning: Ulf Lundgren, Sörmländska hamburskor
18 Dansinstruktion: Schottis med Eva o Henry
19 Visstuga: Linnea
19 TEMA Dansinstruktion: Hamburska med Barbro o Henry
19 Polskeakut för nybörjare med Klas
20 TEMA Dans till låtstugan
20.30 Dans till spellista

Söndag 26 maj
Fikagrupp 6
16.30 Europeiska gruppdanser med Hester o Rolf
18 Europeiska musiktimmen Franskt, engelskt mm
18 Rytm- improvisation -kommunikation med Anders
18 Låtutlärning: Andreas Risan
18 Dansinstruktion: Tango
19 Visstuga. Värdar: Nina Nu och Agnes Eriksson, Tema bröllop
19 Dansinstruktion: Senpolska fr Torp med Ulf+dam
19 Polskeakut för nybörjare med Klas
20 Dans till spellista

Söndag 2 juni Avslutning
Fikagrupp 7+8
Segelsömmarsalen:
18 Polskeakut
19 Allspel
19.30 Gruppdanser
20 Dans till spellista

Sjösala (gamla inre fiket):
19 Två Berättelser Från Havet
20 Avslutningskonsert

Söndagar 9 juni - augusti
Buskspel i Vitabergsparken

Hösten 2013

Söndag 1 september
fikagrupp 1
16.30 Tangoträning
18 Dansinstruktion: Hambo med Ann & Peter
18 Rytm, improvisation och kommunikation med Anders
18 Låtutlärning: Eva Elmstedt-Frisk, Västmanlandslåtar
19 Dansinstruktion: Orsapolska med Ann & Peter
19 Polskeakut för nybörjare med Klas
19 Visstuga och balladdans
20 Dans till spellista

Söndag 8 september
fikagrupp 2
16.30 Europeiska Pardanser: Bourrée med Hester o Rolf
16.45 Barndanshus
18 Dansinstruktion: Engelska med Hester o Rolf
18 Rytm, improvisation och kommunikation med Anders
18 Låtutlärning: Eva Elmstedt-Frisk, Västmanlandslåtar
19 Dansinstruktion: Slängpolska med Eva o Amanda
19 Polskeakut för nybörjare med Klas
19 Visstuga:
20 Dans till spellista

Fredag 13 september
Fredagsfik
18.30 Kortkurs dansinstruktion
20-24 Konsert o dans med Septentrio

Lördag 14 september
Spelkurs med Hans Kennemark

Söndag 15 september
fikagrupp 3
16.30 Slängpolska på fläck
18 Dansinstruktion: Schottis med Anna o Ulf
18 Rytm-improvisation-kommunikation med Anders
18 Låtutlärning: Lilian Höjd
19 Dansinstruktion: Bingsjöpolska med Anna o Ulf
19 Polskeakut för nybörjare med Klas
19 Visstuga: Linnea Wallander
20 Dans till spellista

Söndag 22 september
fikagrupp 4
16.30 Engelska från Bohuslän med Maeta, Anders och Marianne
18 Dansinstruktion: Vals med Henry
18 Rytm, improvisation och kommunikation med Anders
18 Låtutlärning: Reidar Hammarsten, Bingsjöpolskor
19 Dansinstruktion: Bodapolska med Henry
19 Polskeakut för nybörjare med Klas
19 Visstuga: Agnes Eriksson
20 Dans till spellista

Söndag 29 september
fikagrupp 5
16.30 Europeiska gruppdanser med Småfranska
18 Europeiska musiktimmen: Franskt, engelskt mm
18 Dansinstruktion: Tango
18 Rytm, improvisation och kommunikation med Anders
18 Låtutlärning: Reidar Hammarsten, Bingsjöpolskor
19 Dansinstruktion: Rättvik med Barbro
19 Polskeakut för nybörjare med Klas
19 Visstuga och balladdans
20 Dans till spellista

Söndag 6 oktober
Fikagrupp 6
16.30 Tangoträning
18 Dansinstruktion: Hambo med Barbro
18 Rytm, improvisation och kommunikation med Anders
18 Låtutlärning: Bosse Olofsson
19 Dansinstruktion: Älvdalspolska med Barbro
19 Polskeakut för nybörjare med Klas
19 Visstuga, värd: Nina Nu, tema: Vaggvisor
20 Dans till spellista

Söndag 13 oktober
Fikagrupp 7
16.30 Europeiska Pardanser: Valse o scottisch med Hester o Rolf
16.45 Barndanshus
18 Dansinstruktion: Fransk mazurka med Hester o Rolf
18 Rytm, improvisation och kommunikation med Anders
18 Låtutlärning: Andreas Risan, Finnskogspols
19 Dansinstruktion: Polska från Alfta Arbrå med Ann o Peter
19 Polskeakut för nybörjare med Klas
19 Visstuga: Qaryn Eng
20 Dans till spellista

Söndag 20 oktober
Fikagrupp 8
16.30 Slängpolska på fläck
18 Dansinstruktion: Mellparing med Barbro
18 Rytm, improvisation och kommunikation med Anders
18 TEMA Låtutlärning: Andreas Risan, Finnskogspols
19 TEMA Dansinstruktion: Finnskogspols med Barbro
19 Polskeakut för nybörjare med Klas
19 Visstuga: Linnea Wallander
20 TEMA Dans till låtstugan
20.30 Dans till spellista

Söndag 27 oktober
Fikagrupp 1
16.30 Europeiska gruppdanser: med Småfranska
18 Europeiska musiktimmen: Franskt, engelskt mm
18 Dansinstruktion: Tango
18 Rytm-improvisation-kommunikation med Anders
18 Låtutlärning: Gunnar Iggendal
19 Dansinstruktion: Polska från Särna med Klas
19 Polskeakut för nybörjare
19 Visstuga: Ingrid Nyman
20 Dans till spellista

Söndag 3 november
Fikagrupp 2
16.30 Tangoträning
18 Dansinstruktion: Schottis med Eva o Magnus
18 Rytm, improvisation och kommunikation med Anders
18 Låtutlärning: Bosse Olofsson
19 Dansinstruktion: Senpolska med Eva o Magnus
19 Polskeakut för nybörjare med Klas
19 Visstuga och balladdans
20 Dans till spellista

Söndag 10 november
Fikagrupp 3
16.30 Europeiska Pardanser: 5 och 8-taktsvals med Hester o Rolf
16.45 Barndanshus
18 Dansinstruktion: Rörelse o rotation med Hester o Rolf
18 Rytm, improvisation och kommunikation med Anders
18 Låtutlärning: Gunnar Iggendal
19 Dansinstruktion: Bodapolska med Henry
19 Polskeakut för nybörjare med Klas
19 Visstuga: Robert Qvist
20 MEDLEMSMÖTE i Sjösala (fd inre fiket)
20 Dans till spellista

Söndag 17 november
Fikagrupp 4
16.30 Slängpolska på fläck
18 Dansinstruktion: Vals med Ulf
18 Rytm, improvisation och kommunikation med Anders
18 Låtutlärning: Robert Persson, Orsapolskor
19 Dansinstruktion: Slängpolska på fläck med Karin o Ellge
19 Polskeakut för nybörjare med Klas
19 Visstuga: Agnes Eriksson
20 Dans till spellista

Lördag 23 november
Kerstins dansfest 2013, Hägerstensåsens medborgarhus

Söndag 24 november
12.15 Grundkurs i Finsk tango - Föranmälan!

Fikagrupp 5
16.30 Europeiska gruppdanser med Småfranska
18 Europeiska musiktimmen: Franskt, engelskt mm
18 Dansinstruktion: Tango
18 Rytm, improvisation och kommunikation med Anders
18 Låtutlärning: Ulf Lundgren, Slängpolskor
19 Dansinstruktion: Polska från Lillhärdal men Ann o Ulf
19 Polskeakut för nybörjare med Klas
19 Visstuga, värd: Nina Nu, tema: Advent
20 Dans till spellista

Fredag 29 november
Fredagsfik
18.30 Kortkurs dansinstruktion
20-24 Konsert och dans med Lyy

Söndag 1 december
Fikagrupp 6
16.30 Tangoträning
18 Dansinstruktion: Hambo med Ann o Peter
18 Rytm, improvisation och kommunikation med Anders
18 TEMA Låtutlärning: Robert Persson, Orsapolska
19 TEMA Dansinstruktion: Orsa med Ann o Peter
19 Polskeakut för nybörjare med Klas
19 Visstuga pr balladdans
20 TEMA Dans till låtstugan
20.30 Dans till spellista

Söndag 8 december
Fikagrupp 7
16.30 Europeiska Pardanser: Rondeau o Kas a barh med Hester o Rolf
16.45 Barndanshus
18 Dansinstruktion: Schottis med Eva o Amanda
18 Rytm, improvisation och kommunikation med Anders
18 TEMA Låtutlärning: Ulf Lundgren, Slängpolska
19 TEMA Dansinstruktion: Sörmländsk slängpolska med Eva o Amanda
19 Polskeakut för nybörjare med Klas
19 Visstuga: Linnea Wallander
20 TEMA Dans till låtstugan
20.30 Dans till spellista

Fredag 13 december
Fredagsfik
Luciatåg med visstugans deltagare

Söndag 15 december
Fikagrupp 8
16.30 Slängpolska på fläck
18 Dansinstruktion: Bakmes med Ulf o Elisabeth
18 Rytm, improvisation och kommunikation med Anders
18 Låtutlärning: Christina Carle
19 Dansinstruktion: Rörospols med Ulf o Elisabeth
19 Polskeakut för nybörjare med Klas
19 Visstuga, värd: Nina Nu, tema: Lusse
20 Dans till spellista

Fredag 20 december
19 Julvisstuga med Lisa Byers Runberg och Mona Hällblad

Söndag 22 december
Fikagrupp 1
16.30 ?
18 Dansinstruktion: Snoa med Ann o Ulf
18 Rytm, improvisation och kommunikation med Anders
18 Låtutlärning: Christina Carle
19 Visstuga: Ellen Nordlund. Tema: Kärlek och jul
19 Dansinstruktion: Gammalvänster med Ann o Ulf
19 Polskeakut för nybörjare med Klas
20 Dans till spellista

Torsdag 26 december - Annandag jul
Fikagrupp 2+3
Annandagsbal för medlemmar med familjer
18 Glöggmingel i entrén
18.30 Jullekar för stora och små
19 Gröt med tilltugg
20 Gemensam dans: Kadrilj
21 Dans till spellista

Söndag 29 december
Fikagrupp 4
16.30 Europeiska gruppdanser med Småfranska
18 Europeiska musiktimmen: Franskt, engelskt mm
18 Dansinstruktion: Tango
18 Rytm, improvisation och kommunikation med Anders
18 Låtutlärning:
19 Dansinstruktion: Polska från Alfta Arbrå med Ann o Ulf
19 Polskeakut för nybörjare med Klas
19 Visstuga: Cecilia och Stefan; tema: gubbar, gummor och kärringar
20 Dans till spellista

Våren 2014

Måndag 6 januari - Stängt 5 jan!
Fikagrupp 5
16.30 Tangoträning
18 Dansinstruktion: Vals med Eva & Magnus
18 Rytm, improvisation och kommunikation med Anders
18 Låtutlärning: Inställd!
19 Dansinstruktion: Bingsjöpolska med Eva & Magnus
19 Polskeakut för nybörjare med Klas
19 Visstuga: Nina Nu; tema: Trettondag och stjärngossar
20 Dans till spellista

Söndag 12 januari
Fikagrupp 6
16.30 Europeiska Pardanser: Grandes Poteries med Hester & Rolf
16.45 Barndanshus
18 Dansinstruktion: Schottis med Elisabeth & Bosse
18 Rytm, improvisation och kommunikation med Anders
18 Låtutlärning: Lilian Höjd, Värmlandslåtar
19 Dansinstruktion: Rupolska med Elisabeth & Bosse
19 Polskeakut för nybörjare med Klas
19 Visstuga: balladtema; Jörgen Backelin, Stefan och Cecilia Linden
20 Dans till spellista

Söndag 19 januari
Fikagrupp 7
16.30 Slängpolska på fläck
18 Dansinstruktion: Bakmes med Elisabeth & Bosse
18 Rytm, improvisation och kommunikation med Anders
18 Låtutlärning: Eva Karlsson, Malungspolskor
19 Dansinstruktion: Åtabakspolska med Elisabeth & Bosse
19 Polskeakut för nybörjare med Klas
19 Visstuga: Linnea Wallander
20 Dans till spellista

Söndag 26 januari
Fikagrupp 8
16.30 Europeiska gruppdanser med Småfranska
18 Europeiska musiktimmen: Franskt, engelskt mm
18 Dansinstruktion: Tango med Björn
18 Rytm, improvisation och kommunikation med Anders
18 TEMA Låtutlärning: Malungspolska med Eva Karlsson
19 TEMA Dansinstruktion: Malungspolska med Lisa & Ulf
19 Polskeakut för nybörjare med Klas
19 Visstuga: Maria Loxbo, Åsa Rohdin
20 TEMA Dans till låtstugan
20.30 Dans till spellista

Söndag 2 februari
Fikagrupp 1
16.30 Tangoträning
16.30 Friarlekar och pardanser för barn och ungdomar 6-15 år _Nytt!_
Kontakt: Kerstin Wölling
18 Dansinstruktion: Mellparing med Barbro
18 Rytm-improvisation-kommunikation med Anders
18 Låtutlärning: Eva Elmstedt Frisk, Västmanländska låtar
19 Dansinstruktion: Rättvikspolska med Barbro
19 Polskeakut för nybörjare med Klas
19 Balladdans - visstuga
20 Dans till spellista

Söndag 9 februari
Fikagrupp 2
16.30 Europeiska Pardanser: Polka piquée & Italiensk polka
16.45 Barndanshus
18 Dansinstruktion: Fransk mazurka med Hester & Rolf
18 Rytm-improvisation-kommunikation med Anders
18 Låtutlärning: Robert Persson, Orsapolskor
19 Dansinstruktion: Sörmländsk slängpolska med Eva
19 Polskeakut för nybörjare med Klas
19 Visstuga: Annika Hammer
20 Dans till spellista

Söndag 16 februari
Fikagrupp 3
16.30 Slängpolska på fläck
18 Dansinstruktion: Hambo med Ann & Peter
18 Rytm-improvisation-kommunikation med Anders
18 TEMA Låtutlärning: Orsapolska med Robert
19 TEMA Dansinstruktion: Orsapolska med Ann & Peter
19 Polskeakut för nybörjare med Klas
19 Visstuga: Qaryn Eng; tema: Siffror
20 TEMA Dans till låtstugan
20.30 Dans till spellista

Söndag 23 februari
Fikagrupp 4
16.30 Europeiska gruppdanser med Småfranska
18-19 Europeiska musiktimmen Franskt, engelskt mm
18 Dansinstruktion: Tango
18 Rytm-improvisation-kommunikation med Anders
18 Låtutlärning: Bosse Olofsson
19 Dansinstruktion: Bondpolska med Karin & Ellge
19 Polskeakut för nybörjare med Klas
19 Visstuga: Balladtema; Jörgen, Stefan OBS!
20 MEDLEMSMÖTE i Sjösala
20 Dans till spellista

Fredag 28 februari
Fredagsfik
18.30 Kortkurs dansinstruktion
20-24 Konsert o dans med Mats Edén

Söndag 2 mars
Fikagrupp 5
16.30 Tangoträning
18 Dansinstruktion: Reinländer fr Röros med Anna & Ulf
18 Rytm-improvisation-kommunikation med Anders
18 Låtutlärning: Eva Elmstedt Frisk, Västmanländska låtar
19 Dansinstruktion: Rörospols med Anna & Ulf
19 Polskeakut för nybörjare med Klas
19 Visstuga: Robert Quist; tema: Kvinnor i folkmusiken. OBS!
20 Dans till spellista

Söndag 9 mars
Fikagrupp 6
16.30 Europeiska Pardanser: 5- & 8-taktsvals med Hester & Rolf
16.30 Friarlekar och pardanser för barn och ungdomar 6-15 år (Kerstin Wölling)
16.45 Barndanshus
18 Dansinstruktion: Polka med Hester & Rolf
18 Rytm, improvisation och kommunikation med Anders
18 Låtutlärning: Bosse Olofsson
19 Dansinstruktion: Bingsjöpolska med Eva & Magnus
19 Polskeakut för nybörjare med Klas
19 Visstuga: Linnea; tema: Kläder och skor. OBS!
20 Dans till spellista

Söndag 16 mars
Fikagrupp 7
16.30 Slängpolska på fläck
18 Dansinstruktion: Vals med Anna & Ulf
18 Rytm, improvisation och kommunikation med Anders
18 Låtutlärning: Andreas Risan
19 Dansinstruktion: Senpolska med Anna & Ulf
19 Polskeakut för nybörjare med Klas
19 Visstuga: Annika Hammer. OBS!
20 Dans till spellista

Söndag 23 mars
Fikagrupp 8
16.30 Halling med Anton Schneider, musik Charlotte Magnusson flöjter _Nytt!_
18 Dansinstruktion: Rörelse, rotation & "hyfs" med Anders
18 Rytm, improvisation och kommunikation
18 Låtutlärning: Andreas Risan
19 Dansinstruktion: Älvdalspolska med Barbro
19 Polskeakut för nybörjare med Klas
19 Visstuga: Katarina Hammarström; tema: Sörmländska och östgötska visor. OBS!
20 Dans till spellista

Söndag 30 mars
Fikagrupp 1
16.30 Europeiska gruppdanser med Småfranska
18 Europeiska musiktimmen franskt, engelskt mm
18 Dansinstruktion: Tango
18 Rytm, improvisation och kommunikation med Anders
18 Låtutlärning: Anders Hällström
19 Dansinstruktion: Finnskogspols med Barbro
19 Polskeakut för nybörjare med Klas
19 Visstuga: Ingrid Nyman
20 Dans till spellista

Söndag 6 april
Fikagrupp 2
16.30 Tangoträning
16.30 Friarlekar och pardanser för barn och ungdomar 6-15 år (Kerstin Wölling)
18 Dansinstruktion: Schottis med Eva & Magnus
18 Rytm, improvisation och kommunikation med Anders
18 Låtutlärning: Ulf Lundgren, Sörmland
19 Dansinstruktion: Bingjsjöpolska med Eva & Magnus
19 Polskeakut för nybörjare med Klas
19 Visstuga och balladdans
20 Dans till spellista

Fredag 11 april
Fredagsfik
18.30 Kortkurs dansinstruktion
20-24 Konsert & dans med Järvsö spelmanslag

Söndag 13 april
Fikagrupp 3
16.30 Europeiska Pardanser: Bourrée med Hester & Rolf
16.45 Barndanshus
18 Dansinstruktion: Engelska med Hester & Rolf
18 Rytm, improvisation och kommunikation med Anders
18 TEMA Låtutlärning: Ulf Lundgren, Sörmland
19 TEMA Dansinstruktion: Sörmländsk slängpolska med Eva & Amanda
19 Polskeakut för nybörjare med Amanda Ö
19 Visstuga: Nina Nu; tema: Påsk
20 TEMA Dans till låtstugan
20.30 Dans till spellista

Måndag 21 april Annandag Påsk - Stängt 20 april!
Fikagrupp 4
16.30 Slängpolska på fläck Inställd!
18 Dansinstruktion: Snoa med Ulf & Elisabeth
18 Rytm-improvisation-kommunikation med Anders
18 Låtutlärning: Anders Hällström
19 Dansinstruktion: Rörelse, rotation & "hyfs" med Anders
19 Polskeakut för nybörjare med Klas & Andreas
19 Visstuga:
20 Dans till spellista

Söndag 27 april
Fikagrupp 5
16.30 Europeiska gruppdanser med Småfranska
18-19 Europeiska musiktimmen Franskt, engelskt mm
18 Dansinstruktion: Tango
18 Rytm-improvisation-kommunikation med Anders
18 Låtutlärning: Lilian Höjd, Värmland
19 Dansinstruktion: Bodapolska med Ann & Henry
19 Polskeakut för nybörjare med Sara L
19 Visstuga:
20 Dans till spellista

Söndag 4 maj
Fikagrupp 6
16.30 Tangoträning
16.30 Friarlekar och pardanser för barn och ungdomar 6-15 år (Kerstin Wölling)
18 Dansinstruktion: Vals med Ann & Ulf
18 Rytm-improvisation-kommunikation med Anders
18 Låtutlärning: Gunnar Iggendal
19 Dansinstruktion: Hambo & bakmes fr Hede med Ann & Ulf
19 Polskeakut för nybörjare med Sara L
19 Balladdans - visstuga
20 Vårmöte/ÅRSMÖTE i "Sjösala"rummet
20 Dans till spellista

Söndag 11 maj
Fikagrupp 7
16.30 Europeiska Pardanser med Hester o Rolf
16.45 Barndanshus
18 Dansinstruktion: Snoa med Elisabeth & Bosse
18 Rytm-improvisation-kommunikation med Anders
18 Låtutlärning: Reidar Hammarsten, Bingsjöpolska
19 Dansinstruktion: Gammelpolska fr Föllinge med Eli & Bosse
19 Polskeakut för nybörjare med Amanda Ö
19 Visstuga: Linnea Wallander
20 Dans till spellista

Söndag 18 maj
Fikagrupp 8
16.30 Slängpolska på fläck
18 Dansinstruktion: Bakmes med Elisabeth & Bosse
18 Rytm-improvisation-kommunikation med Anders
18 Låtutlärning: Reidar Hammarsten, Bingsjöpolska
19 Dansinstruktion: Åtabakspolska med Elisabeth & Bosse
19 Polskeakut för nybörjare med Unni S
19 Visstuga: Erik Holst
20 Dans till spellista

Söndag 25 maj
Fikagrupp 1
16.30 Europeiska gruppdanser med Småfranska
18 Europeiska musiktimmen Franskt, engelskt mm
18 Dansinstruktion: Tango
18 Rytm-improvisation-kommunikation med Anders
18 Låtutlärning: Christina Carle
19 Dansinstruktion: Orsapolska med Ann & Peter
19 Polskeakut för nybörjare med Klas & Andreas
19 Visstuga, Tema: Dryck och kärlek.
20 Dans till spellista

Söndag 1 juni Avslutning
Fikagrupp 2+3
18- Allspel. Visor i sommarnatten. Gruppdanser. Dans till spellista mm.

Söndagar 8 juni - augusti
Buskspel i Vitabergsparken

Hösten 2014

Söndag 7 september
fikagrupp 4
16.30 Tangoträning
18 Dansinstruktion: Schottis med Eva & Magnus
18 Rytm, improvisation och kommunikation med Anders
18 Låtutlärning: Ulf Lundgren, Sörmland
19 Dansinstruktion: Bingsjöpolska med Eva & Magnus
19 Polskeakut för nybörjare
19 Visstuga: Balladdans med Monica Söderberg & Jörgen
20 Dans till spellista

Söndag 14 september
fikagrupp 5
16.30 Balfolk mini, europeiskt: Avant Deux de Travers med Hester & Rolf
16.45 Barndanshus
18 Dansinstruktion: Polka & Engelska med Hester & Rolf
18 Rytm, improvisation och kommunikation med Anders
18 Låtutlärning: Andreas Risan, Västerdalarna & Västerbotten
19 Dansinstruktion: Rörospols med Karin & Ellge
19 Polskeakut för nybörjare
19 Visstuga: Linnea Wallander, tema vallvisor
20 Dans till spellista

Söndag 21 september
fikagrupp 6
16.30 Slängpolska på fläck
16.30 Friarlekar och pardanser för barn och ungdomar 6-15 år (Kerstin Wölling)
18 Dansinstruktion: Hambo med Barbro & Klas
18 Rytm-improvisation-kommunikation med Anders
18 Låtutlärning: Reidar Hammarsten, Bingsjöpolskor
19 Dansinstruktion: Rättvikspolska med Barbro & Klas
19 Polskeakut för nybörjare
19 Visstuga: Qaryn Eng
20 Dans till spellista

26 - 27 september
Spelmanskryssning 2014

Söndag 28 september
fikagrupp 7
16.30 Balfolk-Ceilidh, europeiskt med Småfranska
18 Balfolk musik session: Franskt, engelskt mm
18 Dansinstruktion: Tango
18 Rytm, improvisation och kommunikation med Anders
18 Låtutlärning: Robert Persson, Orsapolskor
19 Dansinstruktion: Slängpolska med Eva
19 Polskeakut för nybörjare
19 Visstuga: Nina Nu, tema Mikaeli
20 Dans till spellista

Fredag 3 oktober
Fredagsfik
18.30 Kortkurs dansinstruktion
20-24 Konsert & dans med Elvings spelmanskapell

Söndag 5 oktober
Fikagrupp 8
16.30 Tangoträning
18 Dansinstruktion: Snoa med Henry
18 Rytm, improvisation och kommunikation med Anders
18 Låtutlärning: Reidar Hammarsten, Bingsjöpolskor
19 Dansinstruktion: Bodapolska med Henry
19 Polskeakut för nybörjare
19 Visstuga: Balladdans med Karen & Gunnar
20 Dans till spellista

Söndag 12 oktober
Fikagrupp 1
16.30 Balfolk mini, europeiskt: Auvergne bourrée med Hester & Rolf
16.45 Barndanshus
18 Dansinstruktion: Fransk mazurka med Hester & Rolf
18 Rytm, improvisation och kommunikation med Anders
18 Låtutlärning: Gunnar Iggendal
19 Dansinstruktion: Finnskogspols med Barbro
19 Polskeakut för nybörjare
19 Visstuga: Linnea Wallander, tema resor
20 Dans till spellista

Söndag 19 oktober
Fikagrupp 2
16.30 Slängpolska på fläck
16.30 Friarlekar och pardanser för barn och ungdomar 6-15 år (Kerstin Wölling)
18 Dansinstruktion: Mellparing med Barbro & Ulf
18 Rytm, improvisation och kommunikation med Anders
18 Låtutlärning: Bosse Olofsson
19 Dansinstruktion: Älvdalspolska med Barbro & Ulf
19 Polskeakut för nybörjare med Klas & Andreas
19 Visstuga: Ingrid Nyman, Sörmländska visor
20 MEDLEMSMÖTE i Sjösala (fd inre fiket)
20 Dans till spellista

Söndag 26 oktober
Fikagrupp 3
16.30 Balfolk-Ceilidh, europeiskt med Småfranska
18 Balfolk musik session: Franskt, engelskt mm
18 Dansinstruktion: Tango
18 Rytm-improvisation-kommunikation med Anders
18 TEMA Låtutlärning: Orsapolska med Robert
19 TEMA Dansinstruktion: Orsapolska med Ann & Peter
19 Polskeakut för nybörjare med Amanda Ö & Emma E?
19 Visstuga: Cecilia och Stefan, tema yrken och arbetsvisor
20 TEMA Dans till låtstugan
20.30 Dans till spellista

Söndag 2 november
Fikagrupp 4
16.30 Tangoträning
18 Dansinstruktion: Vals med Amanda
18 Rytm, improvisation och kommunikation med Anders
18 Låtutlärning: Bosse Olofsson
19 Dansinstruktion: Bondpolska med Karin & Ellge
19 Polskeakut för nybörjare med Micke A
19 Visstuga: Balladdans med Gunnar Turesson
20 Dans till spellista

Söndag 9 november
Fikagrupp 5
16.30 Balfolk mini, europeiskt: 5- & 8-takts vals med Hester & Rolf
16.45 Barndanshus
18 Dansinstruktion: Jäns'n från Föllinge med Ann & Ulf
18 Rytm, improvisation och kommunikation med Anders
18 LåtutlärningLilian Höjd, Värmland
19 Dansinstruktion: Bingsjöpolska med springtur med Ulf
19 Polskeakut för nybörjare med Sara L
19 Visstuga: Linnea Wallander, tema far och andra släktingar
20 Dans till spellista

Fredag 14 november
Fredagsfik
18.30 Kortkurs dansinstruktion
20-24 Konsert och dans med Saxtas

Söndag 16 november
Fikagrupp 6
16.30 Friarlekar och pardanser för barn och ungdomar 6-15 år (Kerstin Wölling)
18 Dansinstruktion: Hambo med Ann & Peter
18 Rytm, improvisation och kommunikation med Anders
18 Låtutlärning: Eva Elmstedt Frisk, Västmanlandslåtar
19 Dansinstruktion: Orsapolska med Ann & Peter
19 Polskeakut för nybörjare med Klas & Andreas
19 Visstuga: Cecilia och Stefan, tema färger
20 Dans till spellista

Söndag 23 november
Fikagrupp 7
16.30 Hallingjam
18 Dansinstruktion: Vals med Ulf
18 Rytm, improvisation och kommunikation med Anders
18 Låtutlärning: Ulf Lundgren, Sörmland
19 Dansinstruktion: Senpolska med Ulf
19 Polskeakut för nybörjare med Unni S
19 Visstuga: Qaryn Eng, tema krig och fred
20 Dans till spellista

Söndag 30 november
Fikagrupp 8
16.30 Balfolk-Ceilidh, europeiskt med Småfranska
18 Balfolk musik session: Franskt, engelskt mm
18 Dansinstruktion: Tango
18 Rytm, improvisation och kommunikation med Anders
18 Låtutlärning: Christina Carle
19 Dansinstruktion: Slängpolska på fläck
19 Polskeakut för nybörjare
19 Visstuga: Nina Nu, tema advent
20 Dans till spellista

Söndag 7 december
Fikagrupp 1
16.30 Tangoträning
18 Dansinstruktion: Bakmes med Bosse & Elisabeth
18 Rytm, improvisation och kommunikation med Anders
18 Låtutlärning: Gunnar Iggendal
19 Dansinstruktion: Gammelpolska från Föllinge med Bosse & Elisabeth
19 Polskeakut för nybörjare med Sara L
19 Visstuga: Linnea Wallander, tema bitterhet och misär
20 Dans till spellista

Fredag 12 december
Fredagsfik
20 Luciatåg, därefter dans

Söndag 14 december
Fikagrupp 2
16.30 Balfolk mini, europeiskt med Hester & Rolf
16.45 Barndanshus
18 Dansinstruktion: Bakmes med Bosse & Elisabeth
18 Rytm, improvisation och kommunikation med Anders
18 Låtutlärning: Christina Carle
19 Dansinstruktion: Åtabakspolska från Föllinge med Bosse & Elisabeth
19 Polskeakut för nybörjare med Klas & Andreas
19 Visstuga: Nina Nu, tema Lucia
20 Dans till spellista

Fredag 19 december
19 Julvisstuga med Lisa Runberg

Söndag 21 december
Fikagrupp 3
16.30 Slängpolska på fläck
18 Dansinstruktion: Schottis med Ann & Peter
18 Rytm, improvisation och kommunikation med Anders
18 Låtutlärning
19 Dansinstruktion: Polska från Alfta & Arbrå med Ann & Peter
19 Polskeakut för nybörjare
19 Visstuga: Balladdans med Karen & Gunnar
20 Dans till spellista

Fredag 26 december - Annandag jul
Fikagrupp 4+5
Annandagsbal för medlemmar med familjer
18 Glöggmingel i entrén
18.30 Jullekar för stora och små
19 Gröt med tilltugg
20 Gemensam dans: Kadrilj
21 Dans till spellista

Söndag 28 december
Stängt

Våren 2015

Söndag 4 januari 2015
Fikagrupp 6
16.30 Tangoträning
18 Dansinstruktion: Snoa, ev Jens'n med Anna & Ulf
18 Rytm, improvisation och kommunikation med Anders
18 Låtutlärning: Christina Carle
19 Dansinstruktion: Bodapolska med Barbro & Henry
19 Polskeakut för nybörjare
19 Visstuga: Balladdans med Gunnar Turesson
20 Dans till spellista

Söndag 11 januari
Fikagrupp 7
16.30 Balfolk mini, europeiskt: Grandes Poteries med Hester & Rolf
16.45 Barndanshus
18 Dansinstruktion: Vals med Hester & Rolf
18 Rytm, improvisation och kommunikation med Anders
18 Låtutlärning: Kerstin Ivares, vals
19 Dansinstruktion: Hamburska med Barbro & Henry
19 Polskeakut för nybörjare
19 Visstuga: Nina Nu, tema Stjärnvisor
20 Dans till spellista

Söndag 18 januari
Fikagrupp 8
16.30 Slängpolska på fläck
16.30 Friarlekar och pardanser för barn och ungdomar 6-15 år (Kerstin Wölling)
18 Dansinstruktion: Hambo med Ann & Peter
18 Rytm, improvisation och kommunikation med Anders
18 Låtutlärning: Eva Elmsted Frisk, Orsapolskor
19 Dansinstruktion: Orsapolska med Ann & Peter
19 Polskeakut för nybörjare med Klas
19 Visstuga: Stefan & Cecilia
20 Dans till spellista

Söndag 25 januari
Fikagrupp 1
16.30 Balfolk-Ceilidh, europeiskt med Småfranska
18 Balfolk musik session: Franskt, engelskt mm
18 Dansinstruktion: Tango
18 Rytm, improvisation och kommunikation med Anders
18 Låtutlärning: Kerstin Ivares, Bodalåtar
19 Dansinstruktion: Finnskogspols med Anna & Ulf
19 Polskeakut för nybörjare
19 Visstuga: Agnes Eriksson, tema Kärlek
20 Dans till spellista

Söndag 1 februari
Fikagrupp 2
16.30 Tangoträning med Björn
18 Dansinstruktion: Schottis med Eva
18 Rytm, improvisation och kommunikation med Anders
18 Låtutlärning: Gunnar Iggendal
19 Dansinstruktion: Bingsjöpolska med Eva
19 Polskeakut för nybörjare
19 Visstuga: Balladdans med Karen och Gunnar
20 Dans till spellista

Söndag 8 februari
Fikagrupp 3
16.30 Balfolk mini, europeiskt: Scottisch impaire med Hester & Rolf
16.45 Barndanshus
18 Dansinstruktion: Fransk mazurka med Hester & Rolf
18 Rytm, improvisation och kommunikation med Anders
18 Låtutlärning: Lilian Höjd, Värmlandslåtar
19 Dansinstruktion: Hambopolska från Föllinge med Anna & Ulf
19 Polskeakut för nybörjare med Klas
19 Visstuga
20 Dans till spellista

Söndag 15 februari
Fikagrupp 4
16.30 Slängpolska på fläck
16.30 Friarlekar och pardanser för barn och ungdomar 6-15 år (Kerstin Wölling)
18 Dansinstruktion: Polka (ev varianter) med Hester & Rolf
18 Rytm, improvisation och kommunikation med Anders
18 Låtutlärning: Bosse Olofsson
19 Dansinstruktion: Polska från Alfta Arbrå med Ann & Peter
19 Polskeakut för nybörjare
19 Visstuga: Linnea Wallander, tema Dryckesvisor
20 MEDLEMSMÖTE i Sjösala (fd inre fiket)
20 Dans till spellista

Fredag 20 februari
Fredagsfik
18.30 Kortkurs dansinstruktion
20-24 Konsert o dans med Sara och Samantha

Söndag 22 februari
Fikagrupp 5
16.30 Balfolk-Ceilidh, europeiskt med Småfranska
18-19 Balfolk musik session: Franskt, engelskt mm
18 Dansinstruktion: Tango med Björn
18 Rytm, improvisation och kommunikation med Anders
18 Låtutlärning: Christina Carle
19 Dansinstruktion: Sörmländsk slängpolska med Eva
19 Polskeakut för nybörjare
19 Visstuga: Nina Nu, tema Sång till dans
20 Dans till spellista

Söndag 1 mars
Fikagrupp 6
16.30 Tangoträning med Björn
18 Dansinstruktion: Mellparing med Barbro & Ulf
18 Rytm, improvisation och kommunikation med Anders
18 Låtutlärning: Ulf Lundgren, Hamburska
19 Dansinstruktion: Älvdalspolska med Barbro & Ulf
19 Polskeakut för nybörjare
19 Visstuga: Balladdans
20 Dans till spellista

Söndag 8 mars
Fikagrupp 7
16.30 Balfolk mini, europeiskt: 5- & 8-taktsvals med Hester & Rolf
16.45 Barndanshus
18 Dansinstruktion: Balfolk gruppdanser med Hester & Rolf
18 Rytm, improvisation och kommunikation med Anders
18 Låtutlärning: Bosse Olofsson
19 Dansinstruktion: Finnskogspols med Barbro
19 Polskeakut för nybörjare
19 Visstuga: Linnea Wallander, tema Kvinnor
20 Dans till spellista

Söndag 15 mars
Fikagrupp 8
16.30 TEMA Slängpolska på fläck
16.30 Friarlekar och pardanser för barn och ungdomar 6-15 år (Kerstin Wölling)
18 Dansinstruktion: Menuett med Eva
18 Rytm, improvisation och kommunikation med Anders
18 TEMA Låtutlärning: Britt-Marie Eriksson, Slängpolska
19 TEMA Dansinstruktion: Slängpolska på fläck med Eva Edberg
19 Polskeakut för nybörjare
19 Visstuga: Agnes Eriksson, tema Räknevisor
20 TEMA Dans till låtstugan
20.30 Dans till spellista

Söndag 22 mars
Fikagrupp 1
16.30 -
18 Dansinstruktion: Hambo med Ann & Peter
18 Rytm, improvisation och kommunikation med Anders
18 Låtutlärning: P-O Steneryd
19 Dansinstruktion: Orsapolska med Ann & Peter
19 Polskeakut för nybörjare
19 Visstuga: Stefan & Cecilia, Kroppsdelar: ögon, hand, fot, hjärta osv
20 Dans till spellista

Söndag 29 mars
Fikagrupp 2
16.30 Balfolk-Ceilidh, europeiskt med Småfranska
18 Balfolk musik session: Franskt, engelskt mm
18 Dansinstruktion: Tango med Björn
18 Rytm, improvisation och kommunikation med Anders
18 Låtutlärning: Christina Carle
19 Dansinstruktion: Bodapolska med Anna & Henry
19 Polskeakut för nybörjare
19 Visstuga: Nina Nu, tema Påsk
20 Dans till spellista

Söndag 5 april Stängt!
Måndag 6 april Annandag Påsk
Fikagrupp 3
16.30 Tangoträning med Björn
18 Dansinstruktion: Rheinländer från Röros med Elisabeth & Ulf & Martin
18 Rytm, improvisation och kommunikation med Anders
18 Låtutlärning: Bo Olofsson
18 EXTRA VISSTUGA Nina Nu, tema påsk
19 Dansinstruktion: Rörospols med Elisabeth & Ulf & Andreas
19 Polskeakut för nybörjare
19 Visstuga: Balladdans med Karen & Gunnar
20 Dans till spellista

Söndag 12 april
Fikagrupp 4
16.30 Balfolk mini, europeiskt: Rondeau med Hester & Rolf
16.45 Barndanshus
18 Dansinstruktion: Snoa med Barbro & Ulf
18 Rytm, improvisation och kommunikation med Anders
18 Låtutlärning: Gunnar Iggendal
19 Dansinstruktion: Rättvikspolska med Barbro & Ulf
19 Polskeakut för nybörjare
19 Visstuga: Stefan & Cecilia, Tema penningar, daler, mark, skilling, ören.
20 Dans till spellista

Fredag 17 april
Fredagsfik
18.30 Kortkurs dansinstruktion
20-24 Konsert & dans med Jeanett & Peter

Lördag 18 april
10 Spelkurs med Jeanett Rousu

Söndag 19 april
Fikagrupp 5
16.30 Slängpolska på fläck
16.30 Friarlekar och pardanser för barn och ungdomar 6-15 år (Kerstin Wölling)
18 Dansinstruktion: Vals med Hester & Rolf
18 Rytm, improvisation och kommunikation med Anders
18 Låtutlärning: Karin Nordberg, Blekingelåtar
19 Dansinstruktion: Polska från Lillhärdal med Anna & Ulf
19 Polskeakut för nybörjare
19 Visstuga: Linnea Wallander, tema Visor med personnamn
20 Dans till spellista

Söndag 26 april
Fikagrupp 6
16.30 Balfolk-Ceilidh, europeiskt med Småfranska
18 Balfolk musik session: Franskt, engelskt mm
18 Dansinstruktion: Tango med Björn
18 Rytm, improvisation och kommunikation med Anders
18 Låtutlärning: Reidar Hammarsten, Bingsjöpolskor
19 Dansinstruktion: Älvdalspolska med Barbro & Rolf
19 Polskeakut för nybörjare
19 Visstuga: Nina Nu, tema Vårvisor
20 Dans till spellista

Söndag 3 maj
Fikagrupp 7
16.30 Tangoträning med Björn
18 Dansinstruktion: Schottis med Eva & Magnus
18 Rytm, improvisation och kommunikation med Anders
18 Låtutlärning: Reidar Hammarsten, Bingsjöpolskor
19 Dansinstruktion: Senpolska med Eva & Magnus
19 Polskeakut för nybörjare
19 Visstuga: Balladdans med Gunnar Turesson
20 Dans till spellista

Söndag 10 maj
Fikagrupp 8
16.30 Balfolk mini, europeiskt: Chapelloise med Hester o Rolf
16.45 Barndanshus
18 Dansinstruktion: Engelska med Hester & Rolf
18 Rytm, improvisation och kommunikation med Anders
18 Låtutlärning: Ulf Lundgren
19 Dansinstruktion: Malungspolska med Anna & Henry
19 Polskeakut för nybörjare
19 Visstuga
20 ÅRSMÖTE i Sjösala
20 Dans till spellista

Söndag 17 maj
Fikagrupp 1
16.30 Friarlekar och pardanser för barn och ungdomar 6-15 år (Kerstin Wölling)
18 Dansinstruktion: Bakmes med Elisabeth & Bosse
18 Rytm, improvisation och kommunikation med Anders
18 Låtutlärning: Andreas Risan
19 Dansinstruktion: Åtabakspolska med Elisabeth & Bosse
19 Polskeakut för nybörjare
19 Visstuga: Linnea Wallander, tema Norge
20 Dans till spellista

Söndag 24 maj
Fikagrupp 2
16.30 Schubertvals med Maeta och Marianne
18 Dansinstruktion: Frammes med Eli & Bosse
18 Rytm, improvisation och kommunikation med Anders
18 Låtutlärning: Andreas Risan
19 Dansinstruktion: Gammelpolska från Föllinge med Eli & Bosse
19 Polskeakut för nybörjare
19 Visstuga: Nina Nu, tema Sommarvisor
20 Dans till spellista

Söndag 31 maj Våravslutning
Fikagrupp 3 & 4
18 Polskeakut
19 Allspel
19.30 Gruppdanser
20 Dans till spellista

Sjösala (gamla inre fiket):
20 Avslutningskonsert
21.30 Visor i sommarnatten

Söndagar juni - augusti
Buskspel i Vitabergsparken

Hösten 2015

Söndag 6 september
fikagrupp 5
16.30 Tangoträning med Björn
18 Dansinstruktion: Schottis med Eva S
18 Rytm, improvisation och kommunikation med Anders
18 Låtutlärning: Ulf Lundgren, Sörmlandslåtar
19 Dansinstruktion: Bingsjöpolska med Eva S
19 Polskeakut för nybörjare
19 VisstugaBalladdans
20 Dans till spellista

Fredag 11 september
Fredagsfik
18.30 Kortkurs dansinstruktion
20-24 Konsert & dans med Lajka

Söndag 13 september
11 Skeppsholmdagen Folkmusikhuset medverkar med spel och infobord
fikagrupp 6
16.30 Balfolk mini, europeiskt: Bourrée med Hester & Rolf
16.45 Barndanshus
18 Dansinstruktion: Polka & Engelska med Hester & Rolf
18 Rytm, improvisation och kommunikation med Anders
18 Låtutlärning: Kerstin Ivares
19 Dansinstruktion: Bingsjöpolska med springtur med Ulf
19 Polskeakut för nybörjare
19 Visstuga: Linnea - tema kläder & skor
20 Dans till spellista

Söndag 20 september
fikagrupp 7
16.30 Slängpolska på fläck
16.30 Friarlekar & pardanser för barn & ungdomar 6-15 år med Kerstin W
18 Dansinstruktion: Hambo med Barbro
18 Rytm-improvisation-kommunikation med Anders
18 Låtutlärning: Andreas Risan
19 Dansinstruktion: Finnskogspols med Barbro
19 Polskeakut för nybörjare
19 Visstuga: Agnes Eriksson - tema rävar
20 Dans till spellista

Söndag 27 september
fikagrupp 8
16.30 Balfolk-Ceilidh, europeiskt med Småfranska
18 Balfolk musik session: Franskt, engelskt mm
18 Dansinstruktion: Tango med Björn
18 Rytm, improvisation och kommunikation med Anders
18 Låtutlärning: Reidar Hammarsten, Bingsjöpolskor
19 Dansinstruktion: Sörmländsk slängpolska med Eva S
19 Polskeakut för nybörjare
19 Visstuga: Lisa Johansson - tema trolldom & övernaturlighet
20 Dans till spellista

Söndag 4 oktober
Fikagrupp 1
16.30 Tangoträning Inställd!
18 Dansinstruktion: Vals med Ulf & Anna W
18 Rytm, improvisation och kommunikation med Anders
18 Låtutlärning: Eva Elmstedt Frisk, Slängpolskor från Västmanland
19 Dansinstruktion: Senpolska från Torp med Ulf & Anna W
19 Polskeakut för nybörjare med Ingemar Ramström
19 : Balladdans med Gunnar Turesson
20 Dans till spellista

Söndag 11 oktober
Fikagrupp 2
16.30 Balfolk mini, europeiskt: Maraichine med Hester & Rolf
16.45 Barndanshus
18 Dansinstruktion: Fransk mazurka med Hester & Rolf
18 Rytm, improvisation och kommunikation med Anders
18 Låtutlärning: Gunnar Iggendal
19 Dansinstruktion: Polska från Alfta med Ann & Peter
19 Polskeakut för nybörjare
19 Visstuga: Ingrid Nyman - tema från norr till söder
20 Dans till spellista

Fredag 16 oktober
Fredagsfik
18.30 Kortkurs dansinstruktion
20-24 Konsert och dans med Bo Lyckligs gammeldansorkester

Lördag 17 oktober
10 Spelkurs med Bo Lyckligs gammeldansorkester

Söndag 18 oktober
Fikagrupp 3
16.30 Slängpolska på fläck
16.30 Friarlekar & pardanser för barn & ungdomar 6-15 år med Kerstin W
18 Dansinstruktion: Mellparing med Barbro & Ulf
18 Rytm, improvisation och kommunikation med Anders
18 Låtutlärning: Ulf Lundgren, Sörmlandslåtar
19 Dansinstruktion: Finnskogspols med Karin & Ellge
19 Polskeakut för nybörjare
19 Visstuga: Nina Nu - tema mikaeli
20 Dans till spellista

Söndag 25 oktober
Fikagrupp 4
16.30 Balfolk-Ceilidh, europeiskt med Småfranska
18 Balfolk musik session: Franskt, engelskt mm
18 Dansinstruktion: Tango med Björn
18 Rytm-improvisation-kommunikation med Anders
18 Låtutlärning: Karin Nordberg, Blekingelåtar
19 Dansinstruktion: Orsaolska med Ann & Peter
19 Polskeakut för nybörjare
19 Visstuga: Agnes Eriksson - tema vallvisor
20 Dans till spellista

Söndag 1 november
Fikagrupp 5
16.30 Tangoträning Inställd!
18 Dansinstruktion: Bakmes med Bosse & Elisabeth
18 Rytm, improvisation och kommunikation med Anders
18 Låtutlärning: Bosse Olofsson
19 Dansinstruktion: Åtabakspolska med Bosse & Elisabeth
19 Polskeakut för nybörjare med Ingemar Ramström
19 Balladdans med Karen och Gunnar
20 Dans till spellista

Söndag 8 november
Fikagrupp 6
16.30 Balfolk mini, europeiskt: 5- & 8-takts vals med Hester & Rolf
16.45 Barndanshus
18 Dansinstruktion: Balfolk gruppdanser med Hester & Rolf
18 Rytm, improvisation och kommunikation med Anders
18 Låtutlärning: Reidar Hammarsten, Bingsjöpolskor
19 Dansinstruktion: Schlängpolska från Föllinge med Amanda
19 Polskeakut för nybörjare
19 Visstuga: Nina Nu - tema vaggvisor
20 Dans till spellista

Söndag 15 november
Fikagrupp 7
16.30 TEMA Slängpolska på fläck
16.30 Friarlekar & pardanser för barn & ungdomar 6-15 år med Kerstin W
18 Dansinstruktion: Menuett med Eva S
18 Rytm, improvisation och kommunikation med Anders
18 TEMA Låtutlärning: Kerstin Ivares, slängpolska
19 TEMA Dansinstruktion: Slängpolska på fläck med Eva E
19 Polskeakut för nybörjare med Ingemar Ramström
19 Visstuga: Annika Hammer
20 TEMA Slängpolska med låtstugan
20.30 FUNKTIONÄRS- och MEDLEMSMÖTE
21 ca Styrelsemedlemmar spelar till dans
21.30 Dans till spellista

Söndag 22 november
Fikagrupp 8
16.30 ?
18 Dansinstruktion: Schottis med varianter med Ulf & AnnW
18 Rytm, improvisation och kommunikation Inställd!
18 Låtutlärning: Lilian Höjd, Värmlandslåtar
19 Dansinstruktion: Gammalvänster med Ulf & Ann
19 Polskeakut för nybörjare
19 Visstuga: Adela Björn - tema resa
20 Dans till spellista

Söndag 29 november
Fikagrupp 1
16.30 Balfolk-Ceilidh, europeiskt med Småfranska
18 Balfolk musik session: Franskt, engelskt mm
18 Dansinstruktion: Tango med Björn
18 Rytm, improvisation och kommunikation Inställd!
18 Låtutlärning: Bosse Olofsson
19 Dansinstruktion: Finnskogspols med Barbro
19 Polskeakut för nybörjare med Ingemar Ramström
19 Visstuga: Nina nu - tema advent
20 Dans till spellista

Söndag 6 december
Fikagrupp 2
16.30 Tangoträning Inställd!
17 Julmarknad
18 Dansinstruktion: Hambo med Ann & Peter
18 Rytm, improvisation och kommunikation Inställd!
18 Låtutlärning: Lilian Höjd, Värmlandslåtar
19 Dansinstruktion: Orsapolska med Ann & Peter
19 Polskeakut för nybörjare
19 Balladdans med Gunnar Turesson
20 Dans till spellista

Fredag 11 december
Fredagsfik
20 Luciatåg, därefter dans

Söndag 13 december
Fikagrupp 3
16.30 Balfolk mini, europeiskt: Mardi Gras med Hester & Rolf
16.45 Barndanshus
18 Dansinstruktion: Vals med Hester & Rolf
18 Rytm, improvisation och kommunikation med Anders
18 Låtutlärning: Andreas Risan
19 Dansinstruktion: Malungspolska med Anna-Clara & Ulf
19 Polskeakut för nybörjare
19 Visstuga: Nina Nu - tema Lusse
20 Dans till spellista

Fredag 18 december
19 Julvisstuga

Söndag 20 december
Fikagrupp 4
16.30 Slängpolska på fläck
18 Dansinstruktion: Frammes med Bosse & Elisabeth
18 Rytm, improvisation och kommunikation med Anders
18 Låtutlärning: Peter Andersson
19 Dansinstruktion: Gammelpolska från Föllinge med Bosse & Elisabeth
19 Polskeakut för nybörjare
19 Visstuga: Stefan & Cecilia - tema Folk och rackare
20 Dans till spellista

Lördag 26 december - Annandag jul
Fikagrupp 5+6
Annandagsbal för medlemmar med familjer
18 Glöggmingel i entrén
18.30 Jullekar för stora och små
19 Gröt med tilltugg
20 Gemensam dans: Kadrilj
21 Dans till spellista
22 Visstuga: Nina Nu - tema Staffan

Söndag 27 december
Stängt

Våren 2016

Söndag 3 januari 2016
Fikagrupp 7
16.30 Tangoträning med Björn
18 Dansinstruktion: Snoa med Barbro & Ulf
18 Rytm, improvisation och kommunikation med Anders
18 Låtutlärning
19 Dansinstruktion: Bodapolska med Barbro & Ulf
19 Polskeakut för nybörjare
19 Balladdans med Jörgen
20 Dans till spellista

Söndag 10 januari
Fikagrupp 8
16.30 Balfolk mini, europeiskt: Avant Deux de Travers med Hester & Rolf
16.45 Barndanshus
18 Dansinstruktion: Reinländer med Ulf & Elisabeth
18 Rytm, improvisation och kommunikation med Anders
18 Låtutlärning: Kerstin Ivares
19 Dansinstruktion: Rörospols med Anna & Ulf, Musik Gamla Enskede Spelmän
19 Polskeakut för nybörjare
19 Visstuga Nina Nu: Stjärngossar/stjärnspel
20 Dans till spellista

Söndag 17 januari
Fikagrupp 1
16.30 Slängpolska på fläck
16.30 Friarlekar & pardanser för barn med Kerstin W
18 Dansinstruktion: Polka & Engelska med Hester & Rolf
18 Rytm, improvisation och kommunikation med Anders
18 Låtutlärning: Pippi Ahnström
19 Dansinstruktion: Hamburska med Hester & Rolf
19 Polskeakut för nybörjare
19 Visstuga med Cecilia och Stefan: Pigor och drängar
20 Dans till spellista

Söndag 24 januari
Fikagrupp 2
16.30 -
18 Dansinstruktion: Schottis med Ann & Peter
18 Rytm, improvisation och kommunikation med Anders
18 Låtutlärning: Kerstin Ivares
19 Dansinstruktion: Orsapolska med Ann & Peter
19 Polskeakut för nybörjare
19 Visstuga med Ingrid Nyman - Tema: Ta med din favoritvisa!
20 Dans till spellista

Söndag 31 januari
Fikagrupp 3
16.30 Låtstuga för munspel
16.30 Balfolk-Ceilidh, europeiskt med Småfranska
18 Balfolk musik session: Franskt, engelskt mm
18 Dansinstruktion: Tango med Björn
18 Rytm, improvisation och kommunikation med Anders
18 TEMA Låtutlärning: Bodapolska med Gamla Enskede Spelmän
19 TEMA Dansinstruktion: Bodapolska med Anna & Ulf, Gamla Enskede Spelmän
19 Polskeakut för nybörjare med Amanda Ö
19 Visstuga med Adela Björn - Tema: Djur
20 TEMA Bodapolska till Gamla Enskede Spelmän och låtstugans deltagare
20.30 Dans till spellista

Söndag 7 februari
Fikagrupp 4
16.30 Tangoträning
18 Dansinstruktion: Snoa med Eva S
18 Rytm, improvisation och kommunikation med Anders
18 Låtutlärning: Bosse Olofsson
19 Dansinstruktion: Bingsjöpolska med Eva S
19 Polskeakut för nybörjare med Johan Sy
19 Visstuga med Gunnar Turesson - Tema: Balladdans
20 Dans till spellista

Söndag 14 februari
Fikagrupp 5
16.30 Låtstuga för mandolin
16.30 Balfolk mini, europeiskt: Carnaval de Lanz med Hester & Rolf
16.45 Barndanshus
18 Dansinstruktion: Fransk mazurka med Hester & Rolf
18 Rytm, improvisation och kommunikation med Anders
18 Låtutlärning: Lilian Höjd
19 Dansinstruktion: Rörospols med Karin & Ellge
19 Polskeakut för nybörjare med Jenny och Per
19 Visstuga med Nina Nu - Tema: Sjunga till dans
20 Dans till spellista

Fredag 19 februari
Fredagsfik
18.30 Kortkurs dansinstruktion
20-24 Konsert o dans med Oleman

Söndag 21 februari
Fikagrupp 6
16.30 Slängpolska på fläck
16.30 Friarlekar & pardanser för barn med Kerstin W
18 Dansinstruktion: Hambo med Ann & Peter
18 Rytm, improvisation och kommunikation med Anders
18 Låtutlärning: Gunnar Iggendal, Orsapolska
19 Dansinstruktion: Polska från Alfta och Arbrå med Ann & Peter
19 Polskeakut för nybörjare med Ingemar Ramström
19 Visstuga med Ingrid Nyman - Tema: Sörmland
20 Dans till spellista

Söndag 28 februari
Fikagrupp 7
16.30 Balfolk-Ceilidh, europeiskt med Småfranska
18-19 Balfolk musik session: Franskt, engelskt mm
18 Dansinstruktion: Tango med Björn
18 Rytm, improvisation och kommunikation med Anders
18 Låtutlärning: Bosse Olofsson
19 Dansinstruktion: Åtabakspolska med Elisabeth & Bosse
19 Polskeakut för nybörjare
19 Visstuga med Agnes Eriksson - Tema: Mat
20 Dans till spellista

Söndag 6 mars
Fikagrupp 8
16.30 Tangoträning
18 Dansinstruktion: Vals med Anna & Ulf
18 Rytm, improvisation och kommunikation med Anders Inställd!
18 Låtutlärning: Andreas Risan
19 Dansinstruktion: Rättvikspolska med Anna & Ulf
19 Polskeakut för nybörjare
19 Visstuga med Karen och Gunnar - Tema: Balladdans
20 Dans till spellista

Söndag 13 mars
Fikagrupp 1
16.30 Balfolk mini, europeiskt: Auvergne bourrée med Hester & Rolf
16.30 Låtstuga för mandolin
16.45 Barndanshus
18 Dansinstruktion: Schottis med Barbro
18 Rytm, improvisation och kommunikation med Anders
18 Låtutlärning: Karin Nordberg, Blekingelåtar
19 Dansinstruktion: Finnskogspols med Barbro
19 Polskeakut för nybörjare med Rolf och Hester
19 Visstuga med Ingrid Nyman
20 MEDLEMSMÖTE i Sjösala
20 Dans till spellista

Söndag 20 mars
Fikagrupp 2
16.30 TEMA Slängpolska på fläck
16.30 Friarlekar & pardanser för unga 6 - 15 år med Kerstin W
16.30 Låtstuga för munspel
18 Dansinstruktion: Menuett med Eva S
18 Rytm, improvisation och kommunikation med Anders
18 TEMA Låtutlärning: Britt-Marie Eriksson, Slängpolska
19 TEMA Dansinstruktion: Slängpolska på fläck med Eva Edberg
19 Polskeakut för nybörjare med Ingemar Ramström
19 Visstuga med Nina Nu - Tema: Påsk
20 TEMA Dans till låtstugan
20.30 Dans till spellista

Söndag 27 mars Stängt
Måndag 28 mars Annandag Påsk
Fikagrupp 3
16.30 Balfolk-Ceilidh, europeiskt med Småfranska
18 Balfolk musik session: Franskt, engelskt mm
18 Dansinstruktion: Tango med Björn
18 Rytm, improvisation och kommunikation med Anders
18 Låtutlärning: Eva Karlsson
19 Dansinstruktion: Gammalvänster med Anna & Ulf
19 Polskeakut för nybörjare med Jenny och Per
19 Visstuga med Robert Qvist - Tema: Fåglar
20 Dans till spellista

Söndag 3 april
Fikagrupp 4
16.30 Tangoträning
16.30 Ukulele workshop med Thomas Allander
18 Dansinstruktion: Mellparing med Anna & Henry
18 Rytm, improvisation och kommunikation Inställd!
18 Låtutlärning: Ulf Lundgren, slängpolska
19 Dansinstruktion: Bondpolska med Anna & Henry
19 Polskeakut för nybörjare
19 Visstuga med Gunnar Turesson - Tema: Balladdans
20 Dans till spellista

Fredag 8 april
Fredagsfik
18.30 Kortkurs dansinstruktion
20-24 Konsert & dans med Erik Rydvall och Olav Luksengård Mjelva

Söndag 10 april
Fikagrupp 5
16.30 Balfolk mini, europeiskt: Fandango med Hester & Rolf
16.30 Låtstuga för mandolin
16.45 Barndanshus
18 Dansinstruktion: Snoa med Barbro
18 Rytm, improvisation och kommunikation
18 Låtutlärning: Andreas Risan
19 Dansinstruktion: Bodapolska med Barbro
19 Polskeakut för nybörjare med Klas och Andreas
19 Visstuga med Linnea Wallander - Tema: Fest
20 Dans till spellista

Söndag 17 april
Fikagrupp 6
16.30 Slängpolska på fläck
16.30 Friarlekar & pardanser för unga 6 - 15 år med Kerstin W
18 Dansinstruktion: Balfolk gruppdanser med Hester & Rolf
18 Rytm, improvisation och kommunikation
18 Låtutlärning: Ulf Lundgren, hamburska
19 Dansinstruktion: Senpolska från Torp med Eva S & Magnus
19 Polskeakut för nybörjare med Ingemar Ramström
19 Visstuga med Nina Nu - Tema: Vår
20 Dans till spellista

Söndag 24 april
Fikagrupp 7
16.30 Balfolk-Ceilidh, europeiskt med Småfranska
18 Balfolk musik session: Franskt, engelskt mm
18 Dansinstruktion: Tango med Björn
18 Rytm, improvisation och kommunikation
18 Låtutlärning: Eva Elmstedt Frisk, Västmanlandslåtar
19 Dansinstruktion: Orsapolska med Ann & Peter
19 Polskeakut för nybörjare
19 Visstuga med Elin Lyth
20 Dans till spellista

Söndag 1 maj
Fikagrupp 8
16.30 Tangoträning
16.30 (Externt) Munspelsföreningen Harmonikas årsmöte (Ängsö)
18 Dansinstruktion: Vals med Hester & Rolf
18 Kropp, musik och samspel med Amanda
18 Låtutlärning: Eva Elmstedt Frisk, Slängpolskor
19 Dansinstruktion: Sörmländsk slängpolska med Eva & Katharina
19 Polskeakut för nybörjare med Rolf och Hester
19 Visstuga med Karen och Gunnar - Tema: Balladdans
20 Dans till spellista

Söndag 8 maj
Fikagrupp 1
16.30 Balfolk mini, europeiskt: 5- & 8-taktsvals med Hester o Rolf
16.30 Låtstuga för mandolin
16.30 Låtstuga för munspel
16.30 Ukulele workshop med Thomas Allander
16.45 Barndanshus
18 Dansinstruktion: Engelska med Rolf
18 Dansteknik: Kropp, musik och samspel med Amanda
18 Låtutlärning: Reidar Hammarsten, Bingsjöpolskor
19 Dansinstruktion: Bingsjöpolska m enben med Eva S & Magnus
19 Polskeakut för nybörjare
19 Visstuga med Josefin Westman
20 Dans till spellista

Söndag 15 maj
Fikagrupp 2
16.30 Slängpolska på fläck Inställd!
18 Dansinstruktion: Hambo med Anna-Clara & Ulf
18 Dansteknik: Kropp, musik och samspel med Amanda
18 Låtutlärning: Reidar Hammarsten, Bingsjöpolskor
19 Dansinstruktion: Bingsjöpolska m springtur med Anna-Clara & Ulf
19 Polskeakut för nybörjare
19 Visstuga med Agnes Eriksson
20 ÅRSMÖTE i Sjösala
20 Dans till spellista

Söndag 22 maj
Fikagrupp 3
16.30 Pröva på slängpolska
18 Dansinstruktion: Polkett med Anna & Henry
18 Dansteknik: Kropp, musik och samspel med Amanda
18 Låtutlärning: Lennart Sohlman
19 Dansinstruktion: Polska från Malung med Anna & Henry
19 Polskeakut för nybörjare med Jenny och Per
19 Visstuga med Nina Nu - Tema Bröllop
20 Dans till spellista

Söndag 29 maj
Fikagrupp 4
16.30 Balfolk-Ceilidh, europeiskt med Småfranska
18 Balfolk musik session: Franskt, engelskt mm
18 Dansinstruktion: Tango med Björn
18 Dansteknik: Kropp, musik och samspel med Amanda
18 Låtutlärning: Lennart Sohlman
19 Dansinstruktion: Norskleitjen från Föllinge med Elisabeth & Bosse
19 Polskeakut för nybörjare
19 Visstuga
20 Dans till spellista

Söndag 5 juni Stängt!
Måndag 6 juni Våravslutning
Fikagrupp 5 & 6
OBS! Begränsad framkomlighet pga kortege Slottet - Djurgården.
Avstängt för fordonstrafik c:a 16.30 - 18.45!

18 Polskeakut
19 Allspel
19.30 Gruppdanser
20 Dans till spellista
Sjösala (gamla inre fiket):
20 Vårkonsert FF - Fiolfritt

9 - 12 juni
Bussresa till Ransäterstämman

Söndagar 12 juni - augusti
Buskspel i Vitabergsparken
Dock är Skeppis på rymmen 19 juni och 28 augusti

Hösten 2016

Hösten 2016
Söndag 4 september
Fikagrupp7
16.30 Tangoträning
18 Dansinstruktion: Schottis med Ulf & Anna-Clara
18 Låtutlärning: Reidar Hammarsten, Bingsjöpolska
19 Dansinstruktion: Bingsjöpolska med Ulf & Anna-Clara
19 Polskeakut för nybörjare med Ella A & Pippi A
19 Visstuga med Karen och Gunnar - Tema: Balladdans
20 Dans till spellista

Söndag 11 september
Fikagrupp 8
16.30 Balfolk mini, europeiskt: Bourrée-varianter med Rolf & Hester
16.30 Låtstuga för mandolin
16.45 Barndanshus med Kerstin H
18 Dansinstruktion: Vals med Rolf & Hester
18 Låtutlärning: Pippi Ahnström
19 Dansinstruktion: Bodapolska med Barbro & Annie
19 Polskeakut för nybörjare med Ella A & Pippi A
19 Visstuga med Josefin Westman
20 Dans till spellista

Söndag 18 september
Fikagrupp 1
16.30 Friarlekar & pardanser för barn & ungdomar 6-15 år med Kerstin W
18 Dansinstruktion: Polkett & Bakmes med Ulf & Anna
18 Låtutlärning: Reidar Hammarsten, Bingsjöpolska
19 Dansinstruktion: Slängpolska på fläck med Eva E
19 Polskeakut för nybörjare med Jenny F & Per R
19 Visstuga med Agnes: Tema skor
20 Dans till spellista

Söndag 25 september
Fikagrupp 2
16.30 Balfolk-Ceilidh, europeiskt
18 Balfolk musik session: Franskt, engelskt mm
18 Dansinstruktion: Tango med Björn
18 Låtutlärning: Ulf Lundgren, Sörmlandslåtar
19 Dansinstruktion: Jössehäradspolska med Anders & Kari, musik Anna K
19 Polskeakut för nybörjare med Bengt K
19 Visstuga med Nina Nu: Tema höst
20 Dans till spellista

Söndag 2 oktober
Fikagrupp 3
16.30 Tangoträning
18 Dansinstruktion: Hambo med Ann & Peter S
18 Låtutlärning: Bosse Olofsson
19 Dansinstruktion: Orsapolska med Ann & Peter S
19 Polskeakut för nybörjare
19 Visstuga med Eva Tjörnebo: Tema "Min visskatt"
20 Dans till spellista

Söndag 9 oktober
Fikagrupp 4
16.30 Balfolk mini, europeiskt: Congo de Captieux med Rolf & Hester
16.30 Låtstuga för mandolin
16.45 Barndanshus med Kerstin H
18 Dansinstruktion: 5-taktsvals med Rolf & Hester
18 Låtutlärning: Gunnar Iggendal
19 Dansinstruktion: Rättvikspolska med Ingemar
19 Polskeakut för nybörjare
19 Visstuga: Balladdans med Gunnar Turesson
20 Dans till spellista

Fredag 14 oktober
Fredagsfik
18.30 Kort danskurs
20-24 Konsert och dans med Carina Normansson och Josefina Paulson

Lördag 15 oktober
10 Spelkurs med Carina Normansson

Söndag 16 oktober
Fikagrupp 5
16.30 Friarlekar & pardanser för barn & ungdomar 6-15 år med Kerstin W
18 Dansinstruktion: Snoa med Barbro & Annie
18 Låtutlärning: Gunnar Iggendal
19 Dansinstruktion: Finnskogspols med Barbro & Annie
19 Polskeakut för nybörjare med Jenny F & Per R
19 Visstuga med Elin Lyth
20 Dans till spellista

Söndag 23 oktober
Fikagrupp 6
18 TEMA Dansinstruktion: 5-taktsvals med Rolf & Hester
18 TEMA Låtutlärning: Kent Forsmo, 5-taktsvals och Fransk mazurka
19 Dansinstruktion: Bodapolska med Henry & Anna
19 Polskeakut för nybörjare med Bengt K & Daniel V
19 Visstuga med Nina Nu: Tema Mikaeli
20 TEMA 5-taktsvals och Fransk mazurka med låtstugan
20.30 Dans till spellista

Söndag 30 oktober
Fikagrupp 7
16.30 Balfolk-Ceilidh, europeiskt
18 Balfolk musik session: Franskt, engelskt mm
18 Dansinstruktion: Tango med Björn
18 Låtutlärning: Karin Nordberg, Blekingelåtar
18.30-19.30 Polskeakut för nybörjare
19 Dansinstruktion: Norskleitjen med Henry & Anna
19 Visstuga Tema: Halloween
20 EXTRA årsmöte/medlemsmöte
20 Dans till spellista

Söndag 6 november
Fikagrupp 8
16.30 Tangoträning
18 Dansinstruktion: Frammes med Elisabeth & Bosse
18 Låtutlärning: Ulf Lundgren, Sörmlandslåtar
19 Dansinstruktion: Gammalpolska med Elisabeth & Bosse
19 Polskeakut för nybörjare
19 Visstuga: Balladdans med Karen & Gunnar
20 Dans till spellista

Söndag 13 november
Fikagrupp 1
16.30 Balfolk mini, europeiskt: Repasseado med Rolf & Hester
16.30 Låtstuga för mandolin
16.45 Barndanshus med Kerstin H
18 Dansinstruktion: Fransk mazurka med Rolf & Hester
18 Låtutlärning: Lennart Sohlman, sydjämtska låtar från Nästeln efter Ol Johansa
19 Dansinstruktion: Odinas bakmes med Karin & Ellge
19 Polskeakut för nybörjare Ingemar R & Britt-Marie N
19 Visstuga med Ingrid Nyman
20 Dans till spellista

Söndag 20 november
Fikagrupp 2
16.30 Friarlekar & pardanser för barn & ungdomar 6-15 år med Kerstin W
18 Dansinstruktion: Menuett med Eva S & Annie
18 TEMA Låtutlärning: Robert Persson, Slängpolska på fläck
19 TEMA Dansinstruktion: Slängpolska på fläck med Eva E & Bruno
19 Polskeakut för nybörjare Ella A & Pippi A
19 Visstuga med Agnes: Tema koraler
20 TEMA Slängpolska med låtstugan
20.30 Dans till spellista

Fredag 25 november
Fredagsfik
18.30 Kort danskurs
20-24 Konsert och dans med
Kristofer Suha Petersson, Daniel Hedman och Willy Vesström Juhlin

Söndag 27 november
14 Kurs med Gunnar Stenmark på Härjedalspipa

Fikagrupp 3
16.30 Balfolk-Ceilidh, europeiskt
18 Balfolk musik session: Franskt, engelskt mm
18 Dansinstruktion: Tango med Björn
18 Låtutlärning: Bosse Olofsson
19 Dansinstruktion: Polska från Älvdalen med Barbro & Annie
19 Polskeakut för nybörjare
19 Visstuga med Nina Nu: Tema Advent & tomtar
20 Dans till spellista

Söndag 4 december
Fikagrupp 4
16.30 Tangoträning
18 Dansinstruktion: Vals med Anna & Peter A
18 Låtutlärning: Lilian Höjd
19 Dansinstruktion: Sörmländsk slängpolska med Eva & Katharina
19 Polskeakut för nybörjare
19 Visstuga: Balladdans med Gunnar Turesson
20 Dans till spellista

Fredag 9 december
Fredagsfik
20 Luciatåg
21 Dans till midnatt

Söndag 11 december
Fikagrupp 5
16.30 Balfolk mini, europeiskt: Kost ar c'hoat med Rolf & Hester
16.30 Låtstuga för mandolin
16.30 Friarlekar & pardanser för barn & ungdomar 6-15 år med Kerstin W
16.45 Barndanshus med Kerstin H
18 Dansinstruktion: Schottis med Eva S & Magnus
18 Låtutlärning: Kerstin Ivares
19 Dansinstruktion: Bingsjöpolska med Eva S & Magnus
19 Polskeakut för nybörjare
19 Visstuga med Nina Nu: Tema Lusse
20 Dans till spellista

Fredag 16 december
19 Julvisstuga

Söndag 18 december
Fikagrupp 6
16.30 -
18 Dansinstruktion: Snoa med Elisabeth & Bosse
18 Låtutlärning: Kerstin Ivares
19 Dansinstruktion: Åtabakspolska med Elisabeth & Bosse
19 Polskeakut för nybörjare
19 Visstuga: Tema jul
20 Dans till spellista

Söndag 25 december STÄNGT!
Måndag 26 december - Annandag Jul
Fikagrupp 7+8
Annandagsbal för medlemmar med familjer
18 Glöggmingel i entrén
18.30 Jullekar för stora och små
19 Gröt med tilltugg
20 Gemensam dans: Kadrilj
20 Dans till spellista
22 Visstuga med Nina Nu: Tema Staffan

Våren 2017

Söndag 1 januari 2017
Fikagrupp 1
16.30 Tangoträning Inställd!
18 Dansinstruktion: Engelska med Rolf & Hester
18 Låtutlärning Inställd!
19 Dansinstruktion: Malungspolska 1 med Ingemar
19 Polskeakut för nybörjare Inställd!
19 Visstuga med Nina: Tema Nytt år
20 Dans till spellista

Söndag 8 januari
Fikagrupp 2
16.30 Balfolk mini, europeiskt: Grandes Poteries med Rolf & Hester
16.45 Barndanshus med Kerstin H
18 Dansinstruktion: Balfolk gruppdanser med Rolf & Hester
18 Låtutlärning: Bosse Olofsson
19 Dansinstruktion: Senpolska med Eva S & Magnus
19 Polskeakut för nybörjare
19 Visstuga med Gunnar Turesson - Tema: Balladdans
20 Dans till spellista

Söndag 15 januari
Fikagrupp 3
16.30 Friarlekar & pardanser för barn & ungdomar 6-15 år med Kerstin W
17 Låtstuga för mandolin
18 Dansinstruktion: Hambo med Ann & Peter S
18 Låtutlärning: Micke Löfroth
19 Dansinstruktion: Polska från Alfta/Arbrå med Ann & Peter S
19 Polskeakut för nybörjare
19 Visstuga
20 Dans till spellista

Söndag 22 januari
Fikagrupp 4
16.30 Låtstuga för munspel
18 Dansinstruktion: Bakmes med Elisabeth & Ulf
18 Låtutlärning: Kalle Liljeberg
19 Dansinstruktion: Hamburska med Barbro & Annie
19 Polskeakut för nybörjare med Jenny F & Per R
19 Visstuga med Nina - Tema: Farväl till julen
20 Dans till spellista

Söndag 29 januari
Fikagrupp 5
16.30 Balfolk-Ceilidh, europeiskt med Småfranska
18 Balfolk musik session: Franskt, engelskt mm
18 Dansinstruktion: Tango med Björn
18 Låtutlärning
19 Dansinstruktion: Rørospols med Elisabeth & Ulf
19 Polskeakut för nybörjare med Ulrika & Peter
19 Visstuga med Nina - Tema: Vallmusik
20 Dans till spellista

Söndag 5 februari
Fikagrupp 6
16.30 Tangoträning
18 Dansinstruktion: Snoa med Barbro
18 Låtutlärning: Lilian Höjd
19 Dansinstruktion: Polska från Älvdalen med Barbro
19 Polskeakut för nybörjare med Tore & Bengt
19 Visstuga med Gunnar/Karen - Tema: Balladdans
20 Dans till spellista

Söndag 12 februari
Fikagrupp 7
16.30 Balfolk mini, europeiskt: Fandango med Rolf & Hester
16.45 Barndanshus med Kerstin H
18 Dansinstruktion: Vals med Rolf & Hester
18 Låtutlärning: Eva Elmstedt Frisk, Slängpolskor
19 Dansinstruktion: Sörmländsk slängpolska med Eva S & Katharina
19 Polskeakut för nybörjare med Markus & Linnea
19 Visstuga med Agnes - Tema: Korta visor
20 Dans till spellista

Fredag 17 februari
Fredagsfik
18.30 OBS! Låtstuga
20-24 Konsert och dans med Norr om Stockholm

Söndag 19 februari
Fikagrupp 8
16.30 Friarlekar & pardanser för barn & ungdomar 6-15 år med Kerstin W
17 Låtstuga för mandolin
18 Dansinstruktion: Schottis med Ann & Peter
18 Låtutlärning: Ulf Lundgren, Sörmlandspolskor
19 Dansinstruktion: Orsapolska med Ann & Peter
19 Polskeakut för nybörjare med Markus
19 Visstuga med Cecilia/Stefan
20 Dans till spellista

Söndag 26 februari
Fikagrupp 1
16.30 Balfolk-Ceilidh, europeiskt med Småfranska
16.30 Låtstuga för munspel
18 Balfolk musik session: Franskt, engelskt mm
18 Dansinstruktion: Tango med Björn
18 Låtutlärning: Eva Elmstedt Frisk, Västmanlandslåtar
19 Dansinstruktion: Åtabakspolska med Elisabeth & Bosse
19 Polskeakut för nybörjare
19 Visstuga med Nina - Tema: Sjunga till dans
20 Dans till spellista

Söndag 5 mars
Fikagrupp 2
16.30 Tangoträning
18 Dansinstruktion: 5-taktsvals med Rolf & Hester
18 Låtutlärning: Ulf Lundgren, Sörmlandspolskor
19 Dansinstruktion: Bondpolska med Karin & Ellge
19 Polskeakut för nybörjare med Klas & Andreas
19 Visstuga med Karen/Gunnar - Tema: Balladdans
20 Dans till spellista

Söndag 12 mars
Fikagrupp 3
16.30 Balfolk mini, europeiskt: Mardi Gras med Rolf & Hester
16.45 Barndanshus med Kerstin H
18 Dansinstruktion: Mellparing med Barbro
18 Låtutlärning: Lennart Sohlman
19 Dansinstruktion: Finnskogspols med Barbro
19 Polskeakut för nybörjare med Unni & Frida
19 Visstuga med Agnes - Tema: Djur
20 Medlemsmöte
20 Dans till spellista

Söndag 19 mars
Fikagrupp 4
16.30 Friarlekar & pardanser för barn & ungdomar 6-15 år med Kerstin W
17 Låtstuga för mandolin
18 Dansinstruktion: Menuett med Eva S
18 TEMA Låtutlärning: Slängpolska med Susanne Gunn
19 TEMA Dansinstruktion: Slängpolska på fläck med Eva E
19 Polskeakut för nybörjare med Ella & Linnea
19 Visstuga med Cecilia/Stefan
20 TEMA Slängpolska med låtstugan
20.30 Dans till spellista

Söndag 26 mars
Fikagrupp 5
16.30 Balfolk-Ceilidh, europeiskt med Småfranska
18 Balfolk musik session: Franskt, engelskt mm
18 Dansinstruktion: Tango med Björn
18 Låtutlärning: Bernt-Arne Sjölinder
19 Dansinstruktion: Rättvikspolska med Barbro
19 Polskeakut för nybörjare med Ella&Bengt
19 Visstuga med Nina - Tema: Påsk
20 Dans till spellista

Söndag 2 april
Fikagrupp 6
16.30 Tangoträning
16.30 Låtstuga för munspel
18 Dansinstruktion: Vals med Anna & Henry
18 Låtutlärning: Jonas Liljeberg
19 Dansinstruktion: Bodapolska med Anna & Henry
19 Polskeakut för nybörjare med Jenny F & Per R
19 Visstuga med Gunnar Turesson - Tema: Balladdans
20 Dans till spellista

Fredag 7 april
Konsert och dans med Olov Johansson Inställd!

Söndag 9 april
Fikagrupp 7
16.30 Balfolk mini, europeiskt: Auvergne bourrée med Rolf & Hester
16.45 Barndanshus med Kerstin H
17 Låtstuga för mandolin
18 (Externt) Munspelsföreningen Harmonikas årsmöte (Navigationsrummet)
18 Dansinstruktion: Fransk mazurka med Rolf & Hester
18 Låtutlärning: Lennart Sohlman
19 Dansinstruktion: Bingsjöpolska med Ingemar
19 Polskeakut för nybörjare med Ulrika & Bengt
19 Visstuga med Linnea - Tema: Fest
20 Dans till spellista

Söndag 16 april STÄNGT
Måndag 17 april
Fikagrupp 8
16.30
18 Dansinstruktion: Hambo med Ann & Peter
18 Låtutlärning: Susanne Gunn
19 Dansinstruktion: Orsapolska med Ann & Peter
19 Polskeakut för nybörjare Inställd!
19 Visstuga med Cecilia/Stefan
20 Dans till spellista

Söndag 23 april
Fikagrupp 1
16.30 Balfolk-Ceilidh, europeiskt med Småfranska
16.30 Friarlekar & pardanser för barn & ungdomar 6-15 år med Kerstin W
18 Balfolk musik session: Franskt, engelskt mm
18 Dansinstruktion: Tango med Björn
18 Låtutlärning: Bernt-Arne Sjölinder
19 Dansinstruktion: Bodapolska med Anna-Clara & Birgitta
19 Polskeakut för nybörjare med Jenny F & Per R
19 Visstuga med Nina - Tema: Vår
20 Dans till spellista

Söndag 30 april STÄNGT
Måndag 1 maj
Fikagrupp 2
16.30 Tangoträning
18 Dansinstruktion: Schottis med Ulf & Anna-Clara
18 Låtutlärning: Micke Löfroth
19 Dansinstruktion: Bingsjöpolska m springtur med Ulf & Anna-Clara
16.30 Tangoträning
19 Polskeakut för nybörjare
19 Visstuga med Karen/Gunnar - Tema: Balladdans
20 Dans till spellista

Söndag 7 maj
Fikagrupp 3
16.30 Balfolk mini, europeiskt: Carnaval de Lanz med Rolf & Hester
16.45 Barndanshus med Kerstin H
18 Dansinstruktion: 5-taktsvals med Rolf & Hester
18 Låtutlärning: Reidar Hammarsten, Bingsjöpolskor
19 Dansinstruktion: Jössehäradspolska med Anders & Kari
19 Polskeakut för nybörjare med Tore
19 Visstuga med Ingrid - Tema: Från syd till nord
20 Dans till spellista

Söndag 14 maj
Fikagrupp 4
16.30 Bretonska danser med fransmän
18 Dansinstruktion: Polka med Anna & Henry
18 Låtutlärning: Reidar Hammarsten, Bingsjöpolskor
19 Dansinstruktion: Malungspolska 2 med Anna & Henry
19 Polskeakut för nybörjare med Klas & Andreas
19 Visstuga med Cecilia/Stefan
20 Dans till spellista

Söndag 21 maj
Fikagrupp 5
16.30 Friarlekar & pardanser för barn & ungdomar 6-15 år med Kerstin W
16.30 Låtstuga för munspel
17 Låtstuga för mandolin
18 Dansinstruktion: Frammes med Elisabeth & Bosse
18 Låtutlärning: Joel Andersson
19 Dansinstruktion: Gammelpolska från Föllinge med Elisabeth & Bosse
19 Polskeakut för nybörjare
19 Visstuga med Nina - Tema Bröllop
20 Dans till spellista

Söndag 28 maj
Fikagrupp 6
16.30 Ninas sångskola (OBS! Föranmälan)
16.30 Balfolk-Ceilidh, europeiskt med Småfranska
18 Balfolk musik session: Franskt, engelskt mm
18 Dansinstruktion: Tango med Björn
18 Låtutlärning: Susanne Gunn
19 Dansinstruktion: Bingsjöpolska med Eva S & Magnus
19 Polskeakut för nybörjare med Jenny F & Per R
19 Visstuga
20 Dans till spellista

Söndag 4 juni
Fikagrupp 7 & 8
Våravslutning:
Segelsömmarsalen
18 Polskeakut
19 Allspel
19.30 Gruppdanser med Småfranska
20 Dans till spellista
Sjösala
20 Nyckelharpskonsert.

Söndagar 11 juni - augusti
Buskspel i Vitabergsparken

Söndag 27 augusti
18 Skeppis på rymmen i Hågelbyparken: dans, spel och picknik

Denna vecka:

Kontakta Folkmusikhuset!
Uppdaterad 2017-04-30
Arne Kjellman

Kort om kommande:

Söndagar 11 jun - aug spel i Vitabergsparken

Söndag 27 augusti 18.00
Skeppis på rymmen!
Hågelbyparken

Söndag 3 september Höststart!

OBS! Vi behöver fler skeppisvärdar och folk till fiket

Prenumerera! Du får meddelande, varje månad eller när sidorna förnyats
Gå med i listan
Gå ur listan  
Din e-postadress:

QR-kod

Scanna QR-koden för att automatiskt ladda sidan i din mobil.